Jesteśmy jednostką budżetową.

W jaki sposób zaksięgować czytniki do identyfikacji psów o wartości 2610 zł łącznie, które otrzymaliśmy "w użytkowanie" na podstawie protokołu przekazania z Urzędu Gminy?

Odpowiedź

Ewidencję księgową w jednostce budżetowej otrzymanych w użytkowanie czytników do identyfikacji psów na mocy decyzji organu tj. jednostki samorządu terytorialnego - gminy omówiono poniżej.

Uzasadnienie

Czytniki identyfikacji psów o wartości nieprzekraczającej 3500 zł, które będą użytkowane przez okres dłuższy niż rok kalendarzowy na mocy obowiązujących przepisów prawnych można zakwalifikować jako pozostałe środki trwałe.

Środki trwałe, na mocy art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości , to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku, przeznaczone na potrzeby jednostki. Warto dodać, iż środkami trwałe to takie składniki majątkowe, nad którymi jednostka sprawuje kontrolę. Jednostka nie musi być właścicielem tych składników. W przypadku podmiotów jednostek sektora finansów publicznych określenie, że majątek trwały jest przez te jednostki kontrolowany, a nie jest ich własnością bardziej odpowiada rzeczywistości. Nieruchomości przekazywane są jednostkom sektora finansów publicznych np. jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym z zasobu majątku Skarbu Państwa lub zasobu jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa) w trwały zarząd, a ruchomości w nieodpłatnie użytkowanie. Dysponowanie tymi składnikami majątkowymi w imieniu Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego trwa od momentu przekazania do momentu np. likwidacji jednostek.

Do środków trwałych zalicza się w szczególności:
- nieruchomości, w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także lokale, spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego oraz użytkowego;
- maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy;
- ulepszenia w obcych środkach trwałych;
- inwentarz żywy.

Na mocy § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej(Dz. U. Nr 128, poz. 861) - dalej r.z.r.f.p. - środki trwałe stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego otrzymane nieodpłatnie, na podstawie decyzji właściwego organu, mogą być wycenione w wartości określonej w tej decyzji.

Szczególne zasady rachunkowości jednostek finansów publicznych określone w r.z.r.f.p. dzielą środki trwałe na:
1) podstawowe środki trwałe;
2) pozostałe środki trwałe, do których zalicza się bez względu na wartość:
- zbiory biblioteczne,
- środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu w szkołach i placówkach oświatowych,
- odzież i umundurowanie,
- meble i dywany,
- inwentarz żywy
oraz pozostałe środki trwałe (wyposażenie) o wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości w momencie oddania do używania (obecnie jest to kwota 3500 zł).

Nieodpłatne otrzymanie środków trwałych, będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, od właściwego organu, na podstawie decyzji ujmowane jest w księgach rachunkowych następująco:
1) Przejęcie środków trwałych na podstawie protokołu przekazania:
a) wartość początkowa środka trwałego:
Wn konto 013 Pozostałe środki trwałe
Ma konto 800 Fundusz jednostki
b) wartość umorzenia:
Wn konto 800 Fundusz jednostki
Ma konto 072 Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych .
Zazwyczaj jednak w praktyce stosuje się zapis skrócony, a mianowicie:
Wn konto 013 Pozostałe środki trwałe
Ma konto 072 Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Do konta 013 zgodnie z r.z.r.f.p. należy prowadzić szczegółową ewidencję ilościowo-wartościową umożliwiającą ustalenie wartości początkowej i ilości pozostałych środków trwałych oddanych do używania poszczególnym osobom (komórkom organizacyjnym) oraz wartościowa ewidencja z podziałem na grupy statystyczne środków trwałych. Analityka prowadzona jest w książkach inwentarzowych ilościowo-wartościowych wg asortymentu. Nie ma konieczności ewidencji według paragrafów klasyfikacji budżetowej.

Dorota Skrzypska

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej(Dz. U. Nr 128, poz. 861)
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.)