Organizacje pożytku publicznego wskazywały, że wskutek zmian podatkowych (m.in. obniżenia PIT z 17 do 12 proc.) mniej obywateli będzie płacić podatki i mniej obywateli będzie mogło wesprzeć organizacje pożytku publicznego w ich działaniach. Rząd zaproponował w projekcie ustawy mechanizm wyrównawczy oparty na algorytmie. OPP przekonywał, że zastosowanie takiej formy wyrównania wpływów z odpisu spowoduje, że to do jakiej konkretnej organizacji trafią pieniądze - będzie zależało nie od darczyńcy, ale od polityków.

Czytaj także:  Sejm poparł większość poprawek Senatu do lipcowych zmian w Polskim Ładzie>>

 

Poprawka zgodna z oczekiwaniami OPP

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego 250 organizacji, które w 2021 roku uzyskały największe przychody z tego tytułu, zaapelowały aby rząd wycofał się z mechanizmu wyrównawczego na rzecz podniesienia „odpisu” dla OPP do poziomu 1,5 procenta.  Takie rozwiązanie zapewniłoby w miarę stabilne funkcjonowanie 9 tys. organizacji pozarządowych, które na swoją działalność rocznie uzyskiwały z tytułu odpisu ok. 1 mld złotych.  Na problem w liście do premiera zwracał uwagę także Rzecznik Praw Obywatelskich.

I taką poprawkę - dotyczącą podniesienia o 0,5 proc. odpisu - dodano podczas procedowania ustawy w Senacie, a 9 czerwca zaakceptował ją Sejm.

 

1,5 proc. częściowo złagodzi zmiany

- To wielki sukces. Ogromna, jakościowa zmiana w funkcjonowaniu w Polsce społeczeństwa obywatelskiego i Organizacji Pożytku Publicznego! Nie dość, że udało się oddalić widmo politycznej kontroli nad rekompensatą dla organizacji, to jeszcze wprowadzone zostało najlepsze możliwe rozwiązanie – czytelne, uczciwe, proste, efektywne, a przede wszystkim oparte na decyzjach podatników. O to od miesięcy prosiliśmy my i wiele innych organizacji, o tym mówiliśmy w czasie całej batalii w Radzie Ministrów, Sejmie i Senacie. I nasze prośby zostały wysłuchane – komentuje Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

- W obecnej sytuacji wspieramy propozycję zwiększenia alokacji 1 proc. do wielkości 1,5 proc. Uważamy, że zmiana ta przynajmniej częściowo uchroni OPP przed spodziewanymi poważnymi konsekwencjami zmian w podatkach. (…) Postulat 1,5 proc. jest także odpowiedzią na rosnącą szybko inflację. 1,5 proc. zabezpiecza też OPP przed niepewnością powodowaną częstymi zmianami przepisów i nie do końca przecież rozpoznanymi jeszcze konsekwencjami poważnych zmian w podatkach – pisze we wspólnym stanowisku Forum Darczyńców w Polsce oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP.