Pytanie:
Czy gminy mają obowiązek uchwalania regulaminu wynagradzania nauczycieli co roku?

Odpowiedź:
Jednostki samorządu terytorialnego nie posiadają takiego obowiązku.

Uzasadnienie:
Materialnoprawne podstawy do wydania regulaminu wynagradzania nauczycieli wynikają z zapisu art. 30 ust.6 ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela - dalej KN. Na podstawie powołanego przepisu, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:

1) wysokość stawek dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, a także szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków,

2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

3) wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych określonych w art. 54 KN, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach

- w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, składające się ze składników, o których mowa w art. 30 ust. 1 KN, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 KN.

Powołany przepis nie obliguje danej jednostki samorządu terytorialnego do corocznego uchwalania regulaminu. Należy zaznaczyć, że na etapie prac nad ustawą z 14.12.2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe pojawił się taki zamysł. Jeden z projektów wymienionej ustawy zawierał zapis nakładający na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek wydawania regulaminu wynagradzania każdego roku. W ostatecznej wersji jednak, ustawodawca zrezygnował z tego zapisu. W konsekwencji, aktualność zachowują dotychczas podjęte regulaminy. Jednostka samorządu terytorialnego nie jest też ustawowo obowiązana do jego corocznego uchwalania. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami