Inwestor uzyskał pozwolenie wodnoprawne na wykonanie pomostu wędkarskiego i wycinkę trzciny w obrębie pomostu rosnącej w wodzie oraz przy brzegu jeziora. W wyniku kontroli okazało się, że wycinka trzciny została wykonana niezgodnie z projektem, a teren w części graniczącej z linią brzegową jeziora został zniwelowany po wcześniejszej wycince drzew, krzewów oraz trzciny. Po wykonanych pracach nastąpiła również zmiana kształtu linii brzegowej. Jak w tej sytuacji ma postąpić starosta?


Odpowiedź:

W przedstawionej sytuacji, na podstawie art. 136 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod., starosta może podjąć z urzędu postępowanie w przedmiocie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego w części dotyczącej wycinki trzciny w obrębie pomostu, z uwagi na wykonanie tej wycinki niezgodnie z warunkami ustalonymi w pozwoleniu wodnoprawnym. W decyzji o cofnięciu pozwolenia wodnoprawnego, na podstawie art. 138 ust. 2 pr. wod., można na inwestora nałożyć obowiązek usunięcia negatywnych skutków w środowisku wynikających z wykonywania tego pozwolenia.

Niwelacja terenu przyległego do linii brzegu nie wymagała pozwolenia wodnoprawnego. Nie można jej uznać za zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, o której mowa w art. 122 ust. 1 pkt 2 pr. wod., bowiem w przypadku jeziora ta niwelacja nie ma wpływu na warunki przepływu wody. W tym zakresie starosta nie ma podstaw do prowadzenia postępowania.

Nie znajduję również podstaw do prowadzenia postępowania w przedmiocie zmiany kształtu linii brzegu. Jeżeli wykonane roboty niwelacyjne zniszczyły lub uszkodziły brzegi śródlądowych wód powierzchniowych (jeziora), to można złożyć wniosek o ukaranie inwestora na podstawie przepisu art. 191 pr. wod.
O naruszeniu linii brzegu starosta powinien powiadomić organ wykonujący w imieniu Skarbu Państwa prawa właścicielskie w stosunku do wód tego jeziora i gruntów pokrytych tymi wodami, bowiem ten organ, w trybie cywilnym, może żądać od inwestora przywrócenia stanu zgodnego z prawem.