Wybory do Parlamentu Europejskiego zarządza prezydent RP nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy. W Polsce jest to niedziela, wybory europejskie w 2019 r. odbędą się więc 26 maja. Polacy wybiorą w nich 52 europosłów.

Postanowienie o zarządzeniu wyborów powinno być wydane najpóźniej do 25 lutego, wtedy znany będzie szczegółowy kalendarz wyborczy. Jednostki samorządu terytorialnego będą bezpośrednio zaangażowane w przeprowadzenie wyborów.

Zadań dla samorządów będzie mniej niż ostatnio

Zadań samorządów związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów będzie mniej niż w czasie poprzednich wyborów samorządowych. Gminy nie będą zajmowały się realizacją tworzenia i zmiany w zakresie obwodów głosowania i siedzib obwodowych komisji wyborczych – będzie to należało do komisarza wyborczego.

 

Gminy będą nadal prowadziły rejestry i sporządzały spisy wyborców, jako zadanie zlecone. Zadania związane z głosowaniem osób niepełnosprawnych, takie jak przekazywanie wyborcom niepełnosprawnym informacji o szczegółach procedury głosowania, uczestniczenie w procedurze udzielania pełnomocnictwa do głosowania, zapewnianie przez wójta lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych także należą do gmin.   

Lokale wyborcze

Gminy będą wciąż zobowiązane do zapewnienia siedzib obwodowych komisji wyborczych, miejsc na bezpłatne umieszczanie obwieszczeń i plakatów. Samorządy muszą zapewnić na obszarze gminy, powiatu lub województwa, odpowiednio przez wójta, starostę lub marszałka województwa, obsługi i techniczno-materialnych warunków pracy obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz wykonania zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów. Wciąż zadaniem będzie zapewnianie obsługi urzędnikom wyborczym.

Jak podkreśla w opracowaniu prof. Anna Rakowska-Trela, urzędy gmin będą nadal realizowały obowiązki związane z dostarczaniem kart do głosowania, ale będą one wynikały z innej podstawy prawnej niż przed nowelizacją z 2018 r. Zgodnie z Kodeksem wyborczym zarządzanie drukowania kart do głosowania w wyborach do PE należy do zadań okręgowej komisji wyborczej. Za zapewnienie dostarczenia kart do głosowania obwodowym komisjom wyborczym odpowiadają rejonowe komisje wyborcze. Obowiązek ich fizycznego dostarczenia spoczywał będzie na urzędnikach wyborczych.

Czytaj też: Zmiany w Kodeksie wyborczym już uchwalone

Pierwsze uchwały PKW

Pod koniec stycznia Państwowa Komisja Wyborcza wydała uchwałę w sprawie określenia obszarów okręgów wyborczych, na których okręgowe komisje wyborcze wykonują zadania rejonowych komisji wyborczych. Określiła też właściwość miejscową rejonowych komisji wyborczych, ich numerów i siedzib. Zobacz TUTAJ

PKW ustaliła już wzór potwierdzenia zgłoszenia listy kandydatów na posłów do PE i wzoru protokołu rejestracji listy. Wzór dostępny jest TUTAJ

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani w wyborach bezpośrednich na pięcioletnią kadencję. Każdy kraj ma własną ordynację wyborczą, jednak obowiązują pewne wspólne przepisy.

Zobacz w LEX:

Zadania jst w procesie przygotowania i przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Zapewnienie obsługi urzędnikom wyborczym przez samorządy

Archiwizacja dokumentów wyborczych