Sprawa dotyczyła wnioskodawczyni, która zwróciła się do starosty o udostępnienie jej informacji publicznej w postaci decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę wraz z zatwierdzonym projektem budowlanym.

Organ odmówił udostępnienia dokumentów wyjaśniając, że nie stanowią one informacji publicznej.

Kobieta argumentowała, iż decyzja administracyjna jest jednak informację publiczną, co wynika z treści art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Natomiast projekt budowlany stanowi integralną część wydanej decyzji i w związku z tym podlega udostępnieniu.

WSA uznał, iż złożony wniosek o udostępnienie decyzji o pozwoleniu na budowę i zatwierdzeniu projektu budowlanego dotyczył informacji mającej charakter informacji publicznej. Udostępnienie treści takiej decyzji nastąpić może po jej anonimizacji.

Wątpliwości sądu pojawiły się przy ocenie czy również projekt budowlany może zostać udostępniony.

Choć projekt taki stanowi integralną cześć decyzji o pozwoleniu na budowę i zatwierdzeniu projektu budowlanego to pojawia się szerg argumentów przemawiających przeciwko jego udostępnianiu.

Udostępnienie tego dokumentu oznaczałoby zgodę na poznanie przez dowolne osoby trzecie dokładnego rozkładu pomieszczeń, przebiegu instalacji, itp., znajdujących się w budynku, w tym ich przeznaczenia, np. na pokoje mieszkalne, sanitariaty, etc.

Mieszkańcy budynku mogliby tym samym zostać wystawieni na nieuzasadnione zainteresowanie obcym im osób, przez co mogliby odczuwać dyskomfort wynikający z poczucia utraty intymności.

Sytuacja taka godziłaby zatem w mir domowy, będący elementem szeroko pojętego prawa do prywatności – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 14 października 2015 r., sygn. akt II SAB/Gd 128/15, nieprawomocny