W skład niezależnej kapituły weszli przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujących z samorządami. Do udziału w pracach kapituły zostali zaproszeni prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej, wiceminister finansów Hanna Majszczyk, specjalizująca się w podatkach pośrednich i samorządach, oraz wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda, który w resorcie koordynuje m.in. wdrażanie programów dla samorządów. Do kapituły zaproszeni zostali również przedstawiciele związków samorządowych i organizacji samorządowych – Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, a także Instytutu Wschodniego – organizatora Forum Regionów w Muszynie. Członkiem kapituły jest również prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, który po raz kolejny został partnerem redakcji.

Kryteria oceny miast i gmin ustalane są przez kapitułę do obu etapów selekcji - pierwszego, gdy analizowane są dane z ministerstw Finansów i Rozwoju Regionalnego, jak i drugiego, gdy oceniane są odpowiedzi samorządów na ankiety rozesłane przez redakcję.

Już po raz trzynasty zostały uhonorowane najlepiej zarządzane miasta i gminy - zarówno metropolie jak i małe miasteczka i wsie. Liderów rankingu łączy stabilna kondycja finansowa i dobre plany strategicznego rozwoju. W kategorii miast na prawach powiatu wygrał po raz piąty Poznań, który od lat stawia na rozwój przedsiębiorczości. W kategorii gmin wiejskich i miejsko wiejskich zwyciężył Mszczonów - który z powodzeniem od lat wykorzystuje swój potencjał, jakim jest położenie pomiędzy Warszawą i Łodzią, w pobliżu strategicznych tras komunikacyjnych.

W kategorii małych gmin uhonorowana została gmina Stepnica, która zainwestowała w przedsięwzięcia głównie związane z turystyką.

W każdej kategorii wyróżniono honorowymi dyplomami dziesięć najlepszych samorządów.

Zostały również wybrane i uhonorowane gminy, które w najlepszy sposób wykorzystują wsparcie z Unii Europejskiej : Włocławek, Hel oraz Rząśnia. W podrankingu "Innowacyjny Samorząd" przyznano nagrody : Katowicom, gminie Zator oraz Moszczenicy.

Wolters Kluwer Polska patronował Rankingowi Samorządów 2011. W swoim portfolio posiada szeroką ofertę dla samorządów: LEX dla Samorządu Terytorialnego; czasopisma - Finanse Komunalne i Samorząd Terytorialny; jest również wydawcą portalu www.samorzad.LEX.pl