Czy starosta znajdując się w takiej sytuacji ma podstawę do wyrażenia zgody na zmianę lasu na użytek rolny, w celu wytyczenia drogi dojazdowej do nowobudowanego budynku mieszkalnego?

Odpowiedź:

Starosta, zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.) - dalej u.l. , może na wniosek właściciela lasu wydać decyzję zmieniającą las na użytek rolny, pod warunkiem, że wynika to ze szczególnie uzasadnionych potrzeb właściciela lasu i innemu zagospodarowaniu gruntu leśnego nie sprzeciwia się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wójt nie miał kompetencji do określenia na gruncie leśnym drogi dojazdowej – wewnętrznej w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.). Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, że na przedmiotowym gruncie porośniętym obecnie lasem dopuszcza się użytkowanie tego terenu jako gruntu rolnego, to można wszcząć procedurę zmiany lasu na użytek rolny. Wnioskodawca powinien wystąpić do starosty o zmianę lasu. Dopiero gdy starosta zmieni grunty leśne na grunty rolne ich właściciel może rozpocząć kolejne procedury związane z planowaną inwestycją. Bez zmiany charakteru gruntów ich właściciel nie będzie mógł zrealizować inwestycji.

Uzasadnienie:

Przepisy u.l. nie precyzują żadnych szczególnych wymagań, które musi spełniać wniosek o zmianę, jak również nie wskazuje jakie dokumenty muszą zostać dołączone do tego wniosku dla uzasadnienia zgłaszanego żądania zmiany. Wniosek powinien zawierać co najmniej: wskazanie wnioskodawcy, jego adresu, oraz wnioskowanego żądania w zakresie zmiany lasu na użytek rolny, które powinno wskazywać numer ewidencyjny działki przewidzianej do zmiany oraz powierzchnię przeznaczoną do zmiany. Z uwagi na treść art. 13 ust. 2 u.l. , wniosek powinien zawierać wskazanie szczególnych potrzeb właściciela lasu oraz ich uzasadnienie, przy czym brak jest jakichkolwiek wymagań prawnych dotyczących sposobu formułowania takiego uzasadnienia. Organ nie jest uprawniony do żądania od wnioskodawcy przedstawienia wypisu z ewidencji gruntów, czy odpisu z księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Natomiast organ może zażądać dołączenia do wniosku kopii właściwej mapy ewidencyjnej z zaznaczeniem powierzchni działki stanowiącej las, która ma zostać zmieniona na użytek rolny.

Uwagi:

Wybudowana droga dojazdowa prowadząca do domu jednorodzinnego na gruncie rolnym, albo na pole, niezakwalifikowana do żadnej z kategorii dróg w rozumieniu u.d.p., po wybudowaniu będzie drogą wiejską w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.) - dalej u.o.g.r.l., czyli będzie nadal traktowana jako grunt rolny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 10 u.o.g.r.l. Budowa takiej drogi nie wymaga wyłączenia gruntu z produkcji rolnej, albowiem po wybudowaniu drogi gminnej grunt jest nadal traktowany jak grunt rolny. Budowa drogi wewnętrznej na gruncie leśnym będzie możliwa dopiero po zmianie lasu na użytek rolny.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.)