"Zgodnie z zapowiedzią realizujemy projekt budowy Centrum Sportu przy al. Unii 2. Dzięki temu powstaną infrastruktura sportowa i obiekty towarzyszące, które będą powszechnie udostępniane przez miasto, ale przede wszystkim będą dostępne dla Łódzkiego Klubu Sportowego. List podpisuje także stowarzyszenie ŁKS Łódź, będące bezpośrednim spadkobiercą 105-letniej sportowej tradycji klubu, którego historyczną siedzibą są tereny, na których będzie realizowana ta inwestycja” – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Dodała, że zgodnie z wcześniejszymi planami inwestycja będzie podzielona na kilka etapów. W pierwszym ma powstać hala o pojemności ok. 3 tys. widzów oraz obiekt piłkarski z podgrzewaną murawą i zachodnią trybuną podzieloną na trzy sektory. Równocześnie prowadzone mają być prace przy rozbiórce trzech trybun (północnej, zachodniej i południowej) starego stadionu.

"W czerwcu ogłosiliśmy już przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie hali oraz boiska z trybuną zachodnią" – przypomniała Zdanowska.

Oferty na realizację tego etapu można składać do 5 sierpnia. W liście intencyjnym władze Łodzi zadeklarowały, że dołożą wszelkich starań, by ta część inwestycji została zakończona nie później niż 20 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą.

Do 15 października 2014 r. miasto chce natomiast rozpisać przetarg na drugi etap, w którym powstać mają powstać dwa pełnowymiarowe boiska treningowe ze sztuczną nawierzchnią (w tym jedno z możliwością zadaszenia) oraz plac treningowy z naturalną trawą. Osiem miesięcy od momentu zawarcia umowy z wykonawcą budowa tych obiektów ma być zakończona.

Zwieńczeniem Centrum Sportu ma być dokończenie rozpoczętej w pierwszym etapie budowy stadionu piłkarskiego, który docelowo ma mieć pojemność 20 tys. Ogłoszenie przetargu na realizację trzech brakujących trybun przewiduje się w terminie sześciu miesięcy od awansu piłkarzy ŁKS na "drugi poziom rozgrywek piłkarskich" (nadchodzący sezon rozpocznie na piątym – przyp. PAP).

Ten etap inwestycji ma być ukończony w okresie 36 miesięcy od chwili zawarcia umowy z wykonawcą.

"Baza sportowa przy al. Unii Lubelskiej to nasze miejsce. Mam nadzieję i jednocześnie wierzę, że podpisanie listu pomoże w realizacji planów budowy Centrum Sportu” – powiedział członek zarządu Stowarzyszenia ŁKS Łódź Tomasz Salski.

W trakcie budowy Centrum Sportu oraz po jego zakończeniu miasto chce umożliwić drużynom ŁKS korzystanie z czynnych w danym momencie obiektów przy al. Unii oraz przy ul. Minerskiej 9, gdzie znajdują się obecnie m.in. trzy boiska piłkarskie oraz kilka niewymiarowych trawiastych placów treningowych. Do końca tego roku ma tam być również wybudowane boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Warunki korzystania przez ŁKS z obiektów przy al. Unii i ul. Minerskiej mają być określone w oddzielnej umowie.

Podczas spotkania związanego z podpisaniem listu intencyjnego prezydent Zdanowska otrzymała całosezonowe zaproszenie na ligowe pojedynki piłkarzy ŁKS.