Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, samorząd od trzech lat organizował konkursy dla twórców rękodzieła artystycznego. Komisjom oceniającym te prace nie udało się jednak znaleźć dotychczas najlepszej pamiątki, która oddawałaby charakter Warmii i Mazur.

Dlatego teraz o wyborze mają zdecydować internauci, którzy za pośrednictwem strony internetowej urzędu będą głosować na jeden z ośmiu przedmiotów wyróżnionych w poprzednich konkursach. Są wśród nich: plakietka z motywem ludowym, wisiorki, biżuteria inspirowana kamiennymi posągami bab pruskich, świecznik z wzorem mazurskiego dywanu, kubek, makatka i figurka nazwana "gwizdawką".

Według marszałka województwa Jacka Protasa pamiątka powinna nawiązywać formą do krajobrazu, wielokulturowego charakteru oraz historii Warmii i Mazur, a także posiadać odpowiednią wartość artystyczną. Będzie bowiem ważnym elementem promocji regionu.

Plebiscyt potrwa do końca czerwca. Samorząd na przeprowadzenie wyboru i wypromowanie regionalnej pamiątki otrzymał 197 tys. zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.