Bobek był jedynym kandydatem na nowego przewodniczącego, zgłosił go klub PSL. W tajnym głosowaniu podczas środowej sesji otrzymał 18 głosów. Przeciw zagłosowało 4 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu.

Bobek jest radnym wojewódzkim nieprzerwanie od 2002 r. Dwukrotnie był też kandydatem PSL w wyborach do Senatu. Ma 59 lat. Z wykształcenia jest leśnikiem, przez 15 lat (do listopada ub. roku) był nadleśniczym w Nadleśnictwie Zaporowo. Obecnie pracuje w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W sejmiku był dotychczas przewodniczącym komisji rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Dotychczasowy przewodniczący sejmiku Piotr Żuchowski zrezygnował z tej funkcji i mandatu radnego, ponieważ od 1 czerwca jest dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które jest instytucją podległą regionalnemu samorządowi.

Żuchowski był przewodniczącym sejmiku od 1 grudnia 2014 r. Obejmował to stanowisko jeszcze jako wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie PO-PSL. W latach 2010-2015 był generalnym konserwatorem zabytków.

Mandat radnego sejmiku po Żuchowskim miał prawo objąć wójt Kurzętnika Wojciech Dereszewski, który był kolejnym - pod względem liczby zdobytych głosów - kandydatem na liście z PSL w wyborach w 2014 r. Wówczas musiałby jednak zrezygnować z kierowania gminą.

Dereszewski powiedział PAP, że rozważał taką decyzję, ale ostatecznie, po rozmowach z regionalnymi władzami partii, postanowił pozostać na dotychczasowym stanowisku. Jak dodał, jeszcze w środę przekaże komisarzowi wyborczemu w Olsztynie swoją rezygnację z objęcia mandatu w sejmiku. W tej sytuacji nowym radnym wojewódzkim może zostać kolejna osoba z listy wyborczej PSL - były burmistrz Lidzbarka Welskiego Jan Rogowski.

W warmińsko-mazurskim sejmiku rządzi koalicja PSL (14 mandatów) i PO (9 mandatów). Sześciu radnych ma PiS, a jednego SLD.(PAP)

mbo/ js/