"Z szeroko rozumianej innowacyjności chcemy uczynić jeden ze znaków firmowych województwa, pokładając w budowanej właśnie agencji i programie komercjalizacji badań naukowych wielkie nadzieje. To droga, którą poszło wcześniej z sukcesem wiele regionów, nie tylko europejskich" – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka marszałka Całbeckiego Beata Krzemińska, zadaniem agencji będzie promowanie potencjału gospodarczego i inwestycyjnego regionu, wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych i wynalazków powstających w pracowniach naukowców, kreowanie i wspieranie innowacyjności, a także tworzenie warunków do rozwoju regionalnych klastrów i sieci kooperacyjnych.

Chodzi między innymi o zbudowanie systemu współpracy nauki i biznesu oraz systemu wsparcia innowacyjności i wdrożeń w przedsiębiorstwach. "Agencja zajmie się także uruchomieniem centrum badań na rzecz przedsiębiorczości i innowacyjności z komórką wdrożeniową oraz doradztwem na rzecz przedsiębiorstw i instytucji badawczych, dotyczącym pozyskiwania środków na działalność innowacyjną" - dodała.

Agencja będzie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, ze stuprocentową własnością samorządu województwa. Kapitał zakładowy wyniesie 100 tysięcy złotych.