Dwa tygodnie temu, w pierwszej turze wyborów, w której wystartowało dziewięciu kandydatów, najwięcej głosów otrzymał 47-letni bezpartyjny kandydat KWW "Piekoszowska Inicjatywa Samorządowa" Zbigniew Piątek, popierany przez PiS. Zdobył on 26,29 proc. głosów.

Na drugim miejscu znalazł się 55-letni Wiesław Jóźwik, bezpartyjny kandydat KWW "Inicjatorzy Referendum", na którego zagłosowało 22,74 proc. wyborców.

Piątek to były reprezentant Polski w kolarstwie szosowym, olimpijczyk z Barcelony i Sydney, kilkukrotny mistrz kraju oraz zwycięzca Tour de Pologne z 1987 roku. W latach 2006-2010 był radnym miasta Kielce.

Jóźwik, w latach 1998-2003 wójt Piekoszowa, był jednym z inicjatorów sierpniowego referendum, w wyniku którego odwołany został wójt oraz rada gminy.

Dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Adam Michcik powiedział w piątek PAP, że druga tura wyborów przeprowadzona będzie w godz. 8-22. W wyborach rady gminy i wójta w dniu 10 listopada frekwencja wyniosła 52,13 proc. Do 15-osobowej rady weszli kandydaci 8 z 14 komitetów wyborczych.

W referendum przeprowadzonym 11 sierpnia mieszkańcy gminy Piekoszów zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy i wójta.

W połowie października Sąd Okręgowy w Kielcach przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt dla odwołanego w referendum wójta Piekoszowa. Tadeuszowi D. prokuratura postawiła 13 zarzutów, głównie korupcyjnych. Przebywa on w areszcie od kwietnia.

Gmina Piekoszów jest zadłużona na ok. 35 mln zł. Wprowadzono plan oszczędnościowy, zakładający m.in. zwolnienia w urzędzie gminy i jednostkach podległych, wyłączanie ulicznych lamp po północy oraz zmniejszenie dofinansowania przewozów komunikacji miejskiej.

W położonej na zachód od Kielc gminie Piekoszów mieszka ok. 15 tys. mieszkańców.