Wsparcie mazowieckiego samorządu dla gminy Staroźreby, o czym w przyszłym tygodniu mają ostatecznie zdecydować radni województwa, obejmie m.in. naprawę szkoły.

"Szkody spowodowane nawałnicą na naszym terenie to uszkodzenia 28 budynków mieszkalnych i 62 gospodarczych. Prawdopodobnie osiem budynków, w tym dwa mieszkalne, nie nadają się już do użytkowania. Wstępnie łączne straty obliczamy mniej więcej na 2 mln zł" – powiedział PAP wójt gminy Staroźreby Józef Stradomski.

Jak zaznaczył, wnioski o szacowanie strat można składać jeszcze w piątek. "Przygotowane są dwie komisje, które po zebraniu wniosków, natychmiast ruszą w teren, żeby szacować szkody. Uszkodzone budynki zostały na razie zabezpieczone. Zamówiliśmy 250 big-bagów do składowania gruzu i eternitu z uszkodzonych budynków, dostarczymy je do poszkodowanych gospodarstw” – dodał Stradomski.

Wójt Staroźreb zapowiedział, że dotacja mazowieckiego samorządu zostanie przeznaczona głównie na kapitalny remont dwóch obiektów gminnych, szkoły oraz świetlicy środowiskowej.

Na terenie gminy burza z ulewnym deszczem uszkodziła na początku sierpnia m.in. zabytkowy kościół parafialny w Staroźrebach, pozrywała dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych.

 

"W obliczu takich tragedii każdy samorząd powinien czuć, że może liczyć na pomoc i wsparcie. Stąd nasza decyzja. To trudny czas dla mieszkańców i samorządowców. Musimy być solidarni" – powiedział marszałek Adam Struzik, cytowany w komunikacie mazowieckiego samorządu.

 

Jak podał w piątek mazowiecki urząd marszałkowski, w sumie na pomoc poszkodowanym przez nawałnicę gminom samorząd województwa przeznaczy ponad 1,3 mln zł. Wsparcie to trafi także do innych regionów - po 330 tys. zł otrzymają gmina Sośno w woj. kujawsko-pomorskim oraz gminy Lipusz i Dziemiany w woj. pomorskim. To województwa najbardziej poszkodowane przez nawałnicę z początku sierpnia. (PAP)