Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" oraz szczeciński magistrat podpisali porozumienie o współorganizowaniu zjazdu w czerwcu 2018 r.

Uczestnicy spotkania to rodziny z co najmniej trojgiem dzieci. Chcą się wymienić informacjami oraz tworzyć pozytywny wizerunek dużych rodzin.

"Mamy wielką potrzebę, aby zobaczyć się, zintegrować i wesprzeć w naszym wyborze, jakim jest wielodzietność" - powiedziała prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Joanna Krupska. "Spotykamy się po to, aby dodawać sobie sił, przedyskutować ważne dla nas problemy oraz podejmować kroki dotyczące polityki rodzinnej" - dodała.

"Jesteśmy świadomi, że ukształtował się wizerunek wielodzietnych jako rodzin patologicznych, którymi nie jesteśmy. To nas rani. Stąd potrzeba spotkania i pokazania innym, że to jest trudny wybór, ale niezwykle radosny, owocny i dający dużo satysfakcji" - wyjaśniła Krupska.

"Zjazd Dużych Rodzin jest ważny dla naszego miasta, nie tylko dlatego, że rozpocznie się 1 czerwca w Dzień Dziecka, ale też dlatego, że Szczecin od lat stara się pochylać nad rodzinami" - powiedział prezydent miasta Piotr Krzystek. "To wydarzenie będzie okazją do pokazania dobrych praktyk naszego miasta, a także zastanowienia się, co możemy jeszcze wspólnie zrobić. Liczę, że wzrost świadomości będzie sprzyjał różnym działaniom, które będziemy podejmowali po to, aby rodzinom wielodzietnym wiodło się w naszych samorządach coraz lepiej" - oznajmił.

Prezydent przypomniał, że program "Szczecin Przyjazny Rodzinie" wpierający wielodzietnych, był jednym z pierwszych w Polsce skierowanych do rodzin mających na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci. Miasto wpiera także rodziny przyznając Bon Opiekuńczy w wysokości 500 zł na opłatę niani lub dopłatę do pobytu dziecka w żłobku.

Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin będzie odbywał się w Szczecinie w dniach od 1 do 3 czerwca 2018 r. Organizatorzy spodziewają się przybycia ok. 1,3 tys. osób, w tym rodzin należących do Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC). Pierwszy zjazd miał miejsce w Grodzisku Mazowieckim w 2013 r.(PAP)