Umowy na dofinansowanie tego przedsięwzięcia podpisał w środę regionalny samorząd.

W każdej gmin objętych systemem bezpłatną teleopieką zostanie objętych maksymalnie 20 osób w wieku powyżej 60 lat. Podopieczni zostaną zakwalifikowani do programu przez gminne ośrodki pomocy społecznej. Takie osoby zostaną wyposażone w terminal telefoniczny oraz do wyboru: brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS.

Dzięki temu seniorzy będą mogli wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Naciśnięcie przycisku spowoduje automatyczne uruchomienie w trybie głośnomówiącym połączenia z całodobowym centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

Osoby starsze, objęte tą formą opieki, mogą liczyć na pomoc nie tylko w razie wypadku, zasłabnięcia, pożaru czy włamania. Mają uzyskać wsparcie również w codziennych problemach, jak choćby usunięcie awarii domowej. W razie potrzeby otrzymają też pomoc psychologiczną, medyczną, prawną albo np. informacje o dyżurach szpitali i aptek.

Zdaniem marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, dzięki podpisaniu umów na dotacje z 20 gminami, Warmia i Mazury staną się pierwszym regionem w kraju, w którym zostanie uruchomiony tak kompleksowy system telefonicznej opieki nad seniorami, świadczonej w miejscu ich zamieszkania.

"Liczę, że jeśli pilotaż tego programu będzie się sprawdzał, to z czasem poszerzy się krąg uczestniczących w nim lokalnych samorządów i system teleopieki obejmie w przyszłości całe województwo" - mówił.

Regionalny samorząd przeznaczył na uruchomienie tego programu dotację o łącznej wysokości ponad 143 tys. zł. Drugie tyle dołożą samorządy. Dzięki temu teleopieka ma działać w gminach: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd i Morąg.

W ocenie regionalnego samorządu, świadczenie i rozwijanie usług opiekuńczych dla seniorów jest konieczne ze względu na zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa, a także z powodu coraz częstszego odchodzenia od tradycyjnego modelu wielopokoleniowych rodzi, zgodnie z którym seniorzy pozostawali pod stałą opieką dzieci i wnuków.

Obecnie ponad 18,4 proc. mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego to osoby w wieku poprodukcyjnym. Szacuje się, że w 2025 r. ludzie w tym wieku będą stanowić 20,7 proc., a w 2035 r. - 22,9 proc. ogółu mieszkańców regionu.

Teleopieka domowa ma być wsparciem zwłaszcza dla osób mieszkających samotnie, a także sposobem na wzmocnienie systemu opieki środowiskowej świadczonej w miejscu zamieszkania. Ma być również alternatywą dla pobytu osób starszych w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym lub domu pomocy społecznej.

System teleopieki funkcjonuje od dawna w wielu krajach zachodniej Europy, m. in. w Szwecji, gdzie jest finansowany z budżetu państwa.

(PAP)