Rada Miasta Gdańska złożyła do TK wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów art. 61 ust. 6 i 7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym .

Pierwszy z tych przepisów stanowi upoważnienie dla ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej do wydania rozporządzenia określającego sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego. Drugi z zaskarżonych przepisów wyznacza zakres spraw, które minister jest zobowiązany określić w tym rozporządzeniu.

Realizując to upoważnienie Minister Infrastruktury wydał dnia 26 sierpnia 2003 r. rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588).

Skarżąca gmina zarzuca powołanym przepisom niezgodność z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP przez to, że upoważnienie do wydania aktu wykonawczego nie zawiera wszystkich wymaganych elementów. Zdaniem Rady Miasta Gdańska ustawodawca wskazał w art. 61 ust. 6 i 7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym organ upoważniony do wydania rozporządzenia i zakres upoważnienia, ale nie określił wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego.

Jeżeli Trybunał uzna zaskarżone przepisy za niekonstytucyjne, wówczas jednocześnie utraci moc obowiązującą przywołane rozporządzenie.

Posiedzenie TK rozpocznie się o godz. 9. Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia Maria Gintowt-Jankowicz, a sprawozdawcą będzie sędzia Mirosław Granat.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.(Dz. U. z. Nr 78, poz. 483 ze zm.)