Inwestycja będzie realizowana przede wszystkim ze względu na upowszechnianie wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnienie ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie. Budowa Muzeum będzie realizowana głównie ze środków budżetu państwa.
Przedmiot regulacji
Ustawa określa zasady, warunki i tryb przygotowania oraz realizacji inwestycji oraz organy właściwe w tych sprawach. Przepisy mają regulować postępowanie poprzedzające rozpoczęcie inwestycji, nabycie tytułu prawnego do nieruchomości i realizację budowy Muzeum oraz postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne.
Inwestorem ma być Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a organem powołanym do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum będzie Wojewoda Pomorski.
Czytaj też: Sejm za poprawkami Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte
Szczególne rozwiązania przewidziane ustawą
Ustawa nazywana jest specustawą – ma charakter jednostkowej i szczególnej regulacji normującej przygotowanie i wykonanie inwestycji związanych z konkretnym przedsięwzięciem. Są to następujące uregulowania:
- zastąpienie wymogu uzyskania uzgodnień, pozwoleń, opinii, warunków, zgód bądź stanowisk, niezbędnych w świetle obowiązujących przepisów, procedurą opiniowania przez wskazane organy oraz zakreślenie tym organom 21-dniowego terminu na przedstawienie swojego stanowiska, pod rygorem uznania, że dany organ nie zgłasza zastrzeżeń, jeżeli nie wyda opinii w tym terminie; to samo dotyczy uzgodnienia z zarządcą drogi publicznej jej budowy lub przebudowy;
- wyznaczenie terminu wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum na 60 dni;
- przyznanie postępowaniu w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum pierwszeństwa przed czynnościami obrotu cywilnoprawnego oraz przed postępowaniami administracyjnymi związanymi z realizacją innych inwestycji;
- wprowadzenie uproszczeń proceduralnych w postępowaniu głównym dotyczącym wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum (np. złagodzenie wymogów związanych z prawem strony do udziału w postępowaniu czy też obowiązków informacyjnych lub doręczeniowych po stronie organu, zwłaszcza w kontekście nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości oraz w postępowaniu je poprzedzającym);
- zakreślenie 90-dniowego terminu na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji w zakresie budowy Muzeum;
- zakreślenie terminów na przekazanie akt do sądu administracyjnego na 15 dni oraz samo rozpoznanie skargi na decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej - 30 dni, a także ewentualnej skargi kasacyjnej - 2 miesiące.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Krytycznie ustawę oceniają władze Gdańska
Władze gdańska krytycznie oceniają nową regulację. Według prezydent Aleksandry Dulkiewicz to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. Jak podkreśliła, Westerplatte jest miejscem świętym dla wszystkich Polek i Polaków, a sposób zagospodarowania tego terenu, w związku z planowaną na półwyspie budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, jest rozwiązywany "z użyciem siły", a nie w dialogu.
Aleksandra Dulkiewicz przypomniała o wystosowanym przez nią w tej sprawie liście do Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie ustawy lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, na który nie otrzymała do tej pory odpowiedzi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.