Bal Sportowca gromadzi co roku cały sportowy świat Torunia, zawodników, trenerów, kadrę toruńskich klubów, a także sponsorów, media i przedstawicieli instytucji, które zajmują się w Toruniu organizacją i promocją sportu. Impreza rozpocznie się o godz. 20.00 w Centrum Targowym "Park" przy ul. Szosa Bydgoska 3.

Podczas balu zostanie ogłoszona zwycięska dziesiątka plebiscytu na "Najpopularniejszego Sportowca Torunia 2011 roku", wybranych przez czytelników "Nowości", którzy głosowali od 25 listopada 2011 do 15 stycznia 2012 r. za pośrednictwem kuponów i wysłanych smsów. Plebiscyt cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia. W tym roku oddano łącznie 52027 głosów. Poznamy też 5 zwycięzców w kategoriach: trener, drużyna, junior, klub i sponsor 2011, wybranych przez Kapitułę Konkursu, w skład której wchodzą pracownicy Wydziału Sportu i Turystyki UMT oraz Redakcja Sportowa "Nowości". Dodatkowo w 2012 roku czytelnicy wybiorą Wydarzenie 10-lecia .

Dopełnieniem plebiscytu będzie podsumowanie osiągnięć sportowych i inwestycyjnych minionego roku. Nasi toruńscy sportowcy zdobyli w roku 2011 indywidualnie i zespołowo wiele złotych, srebrnych i brązowych medali na arenach krajowych i światowych w różnych dyscyplinach sportu, między innymi: brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Hokeju Halowym, złote i srebrne medale Indywidualnych Mistrzostw Świata w Speedrowerze oraz brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie i brązowy medal w grze podwójnej na Mistrzostwach Europy Juniorów w Tenisie Stołowym, , brązowe medale Anety Rygielskiej w Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Turcji i Mistrzostwach Europy w Rosji oraz dwa srebrne medale Kingi Siwej i srebrny medal Michała Wszelaka w kickboxingu w Mistrzostwach Świata (Irlandia i Macedonia). Powodem do dumy dla Torunia są też wysokie wyniki sportowe juniora koszykarza - Przemysława Karnowskiego: VI miejsce w Mistrzostwach Europy do lat 18 we Wrocławiu, VII miejsce w Mistrzostwach Świata do lat 19 w Rydze, udział w Nike Hoop Summit w Portland - Najlepszych Zawodników na świecie /rocznik 1992 i młodsi/. Jest dziś wymieniany wśród kandydatów do ligi NBA.


2011 był także dobrym rokiem dla inwestycji sportowych. Oddano do użytku pięć nowoczesnych kompleksów sportowo-rekreacyjnych, zbudowanych w ramach programu "Moje Boisko-Orlik 2012". W Centrum Sportowo-Rekreacyjnym przy Skarpie powstał kompleks letnich basenów napowierzchniowych wraz z infrastrukturą i zapleczem, natomiast w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym dla dzieci i młodzieży przy ul. Armii Ludowej - dwa korty tenisowe. Zadaszono tor oraz wybudowano dodatkowe parkingi przy Motoarenie. Przy ulicy Bema trwa też budowa nowoczesnej, wielofunkcyjnej hali sportowo-widowiskowej.

Tradycyjnie Prezydent Miasta Torunia jest fundatorem I nagrody dla zwycięzcy plebiscytu, natomiast sponsorzy wspierają koszty organizacyjne balu oraz fundują najpopularniejszym sportowcom wybranym przez czytelników „Nowości” nagrody finansowe za zajęcie miejsc wg klasyfikacji: I miejsce - 8.000 zł, II - 6.000 zł, III - 5.000 zł, IV - 4.000 zł, V - 3.500 zł, VI - 3.000 zł, VII - 2.500 zł, VIII - 2.000 zł, IX - 1.500 zł i X miejsce - 1.000 zł.

Podczas uroczystej gali sponsorzy wręczą ufundowane przez siebie nagrody dla dziewiątki laureatów, a prezydent Torunia nagrodę dla zwycięzcy plebiscytu. Zostaną też rozlosowane nagrody dla uczestników balu fundowane przez Prezydenta Miasta Torunia, "Nowości", TV Toruń, sponsora Firmę P.P.H.U. EWAR i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.