- To było dobre i merytoryczne spotkanie. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę - powiedział minister Joachim Brudziński.

Według szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego do rozstrzygnięcia są kwestie kamer, transmisji online i brakujących 600 mln zł na organizację wyborów samorządowych.

Hermeliński podkreślił w kontekście zbyt małej liczby kandydatów na urzędników samorządowych, że jeśli obecna sytuacja nie ulegnie poprawie, będą się musieli tym zająć także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

- Bez kamer można te wybory przeprowadzić, a bez urzędników będzie to trudne, ponieważ dotychczas te funkcje pełnili przedstawiciele władz samorządowych, a po zmianach w przepisach zdecydowano, że te obowiązki mają przejąć osoby niezwiązane z samorządem - zaznaczył szef PKW.

Jak przypomina MSWiA w komunikacie, 31 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Przepisy te nakładają na MSWiA obowiązek przedstawienia kandydatów, z których PKW powoła 100 komisarzy wyborczych. Ich kadencja potrwa 5 lat.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Na podstawie art. 190 Kodeksu wyborczego zadaniem szefa MSWiA było przedstawienie przewodniczącemu PKW kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego. Z zaproponowanych kandydatów PKW na stanowisko powołało Magdalenę Pietrzak.

W spotkaniu udział wzięli Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, przedstawiciel premiera Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w KPRM, Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW.