Kraków, Gdynia i Wrocław, czyli drożej ale na większą skalę


Najwięcej na organizację zabawy sylwestrowej przeznaczy Kraków. Miasto wyda na ten cel aż 2 mln zł, jednak dzięki współpracy z telewizją TVN, która wyłoży kolejne 4 mln zł, Kraków może liczyć na ogólnopolską promocję i plejadę gwiazd na scenie (m.in. Lady Pank, Perfect, Agnieszkę Chylińską czy Andrzeja Piasecznego).
 

Z podobnego założenia wyszła Gdynia, która podjęła współpracę z telewizją Polsat. Organizacja noworocznego koncertu będzie kosztowała ponad 3 mln zł, natomiast wsparcie z miejskiego budżetu wyniesie ok. 700 tys. zł. W zamian za to na Skwerze Kościuszki wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Budka Suflera, czy Enej.

Joanna Grajter, rzecznik prasowy urzędu miasta Gdyni, przekonuje, że nie jest to duży wydatek biorąc pod uwagę, że występy kilkudziesięciu wykonawców z najwyższej półki, będą transmitowane do kilku milionów odbiorców.

Dwa miliony złotych na przygotowanie koncertu noworocznego przeznaczy z kolei Wrocław, i to pomimo, że impreza będzie organizowana wspólnie z telewizyjną „Dwójką”. Zabawa na rynku będzie w klimatach disco z lat 70. i 80. Największymi gwiazdami będą Ray Wilson (w przeszłości wokalista Genesis) i Midge Ure (w przeszłości gitarzysta grupy Ultravox). Z polskich wykonawców wystąpią m.in. Edyta Górniak, Justyna Steczkowska i zespół Kombii.


Warszawa, Gdańsk, czyli taniej i lokalnie

Dużo skromniejszy niż w latach ubiegłych odbędzie sylwester w Warszawie. Stołeczni radni nie osiągnęli porozumienia z telewizją Polsat i zamiast tradycyjnej zabawy na Placu Konstytucji, tegoroczna impreza odbędzie się na błoniach Stadionu Narodowego. Na scenie wystąpią T. Love i Afromental, budżet koncertu wyniesie od 1 do 1,4 mln zł.

Wielkich nazwisk nie będzie też w Gdańsku. Dla mieszkańców zagra Patrycja Markowska, Cascada i Dj Mike Candys. Co ważne miasto postanowiło połączyć noworoczną zabawę z promowaniem ekologii. W ramach konkursu „Sylwestrowy Konkurs Butelkowy” na Targu Węglowym rozstawione zostaną oznakowane kosze, do których mieszkańcy będą mogli wrzucać szklane butelki po napojach, którymi witali Nowy Rok. Sylwester w Gdańsku będzie kosztował niecałe pół miliona złotych, z czego miasto wyłoży 240 tys. zł.

Więcej: Ile polskie miasta wydadzą na sylwestra?, onet.pl