Jak poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Jan Klocek, sąd orzekł wobec obwinionego karę 300 zł grzywny; ma on też zapłacić 200 zł nawiązki i 130 zł kosztów sądowych.

Chodzi o sytuację z jesieni 2015 r., kiedy toczyła się kampania w wyborach parlamentarnych. Maćkowiak (PO) startował wówczas w wyborach do Senatu, w okręgu nr 82, obejmującym północno-wschodnie powiaty woj. świętokrzyskiego.

Polityk miał wywiesić w październiku 2015 r. swój plakat wyborczy na ogrodzeniu jednego z przedszkoli w Skarżysku, bez zgody zarządcy obiektu. Wniosek o ukaranie złożyła Komenda Powiatowa Policji w Skarżysku-Kamiennej.

Do momentu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza Maćkowiaka. W wypowiedzi dla Radia Kielce wicemarszałek stwierdził, że jest „oburzony i zaskoczony”, bo wyrok jest „niesprawiedliwy”. Nie chciał więcej komentować sprawy. Redakcja radia poinformowała, że obrońca samorządowca zapowiedział złożenie apelacji.

We wcześniejszych wypowiedziach dla lokalnych mediów polityk zaprzeczał, że to on powiesił plakat; podkreślał, że został w tej sprawie pomówiony.

W wyborach do Senatu Maćkowiak uzyskał drugi wynik z siódemki kandydatów w okręgu - 25 tys. 940 głosów (17,53 proc.). Wybrany senatorem został wówczas kandydat PiS Jarosław Rusiecki z poparciem 54 tys. 549 głosujących (38,86 proc.).

Maćkowiak pochodzi ze Skarżyska. Pełnił funkcję radnego, przewodniczącego rady tego miasta, zastępcy prezydenta miasta, także radnego powiatu skarżyskiego. W latach 2010-2014 był członkiem zarządu województwa świętokrzyskiego. Jest też członkiem zarządu województwa obecnej kadencji – od 2014 r. pełni funkcję wicemarszałka. Jest radnym sejmiku wojewódzkiego. Sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego świętokrzyskiej PO. (PAP)