Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje ustawa z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona nowe wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji oraz ukształtowała sposób rozstrzygania incydentów drogowych przez organy kontroli ruchu drogowego, do których należy również Straż Graniczna.

Do tej pory, mimo obowiązywania ustawy, wielu przypadkach podejmowania interwencji funkcjonariusze Straży Granicznej nie mogli oni zastosować postępowania mandatowego wobec sprawców wykroczeń, bo nie pozwalały im na to przepisy. Musieli się zwracać o udzielenie pomocy przez Policję. A to powodowała dodatkowe koszty związane z dojazdem funkcjonariuszy Policji lub też kierowania do sądu wniosku o ukaranie. Teraz to się zmieniło.

Zobacz także: Łatwiej stracić prawo jazdy - liczbę punktów karnych można sprawdzić online i na komendzie

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 4 lipca 2022 r. w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego uzyskali oni możliwość karania uczestników ruchu drogowego za następujące wykroczenia:

  1. art. 86 par. 1 – spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na skutek niezachowania należytej ostrożności,
  2. art. 86b par. 1 i 2 – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i inne zachowania naruszające prawa osób pieszych,
  3. art. 92b - naruszenie zakazu wyprzedzania,
  4. art. 96a par 1 i 2 – nieuprawnione oznakowanie pojazdu jako uprzywilejowanego,
  5. art. 97a – niedozwolone objeżdżanie zapór na przejazdach kolejowych i wjeżdżanie na przejazdy kolejowe.

Jak uzasadnia resort rozszerzenie katalogu wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, umożliwi Straży Granicznej szybką i adekwatną reakcję na popełnione wykroczenia przez uczestników ruchu drogowego oraz wzmocni skuteczność i efektywność wdrażania założeń ustawy.