- Strategia migracyjna będzie zawierała kluczowe rozstrzygnięcia z punktu widzenia państwa. Będzie dokumentem syntetycznym i kierunkowym dla działań podejmowanych przez różne instytucje i podmioty realizujące politykę migracyjną – podkreślił Maciej Duszczyk, wiceminister MSWiA, który odpowiada za kwestie międzynarodowe oraz politykę migracyjną..

W środę, 7 lutego, zbierze się reaktywowany kilka tygodni temu Międzyresortowy Zespół ds. Migracji. Zespół będzie koordynował prace związane z zarządzaniem procesami migracyjnymi.

W okresie luty-kwiecień, w konsultacji z Komitetem Badań nad Migracjami PAN przygotowana zostanie ankieta skierowana m.in. do władz lokalnych, organizacji pozarządowych, organizacji pracodawców i związków zawodowych. Będzie ona zawierała zestaw zagadnień dotyczących migracji i polityki migracyjnej. Na podstawie jej wyników powstanie raport.

Zdaniem z planami MSWiA we wrześniu w oparciu o raport zostanie przedstawiony projekt strategii migracyjnej Polski na lata 2050-2030, który trafi pod obrady Międzyresortowego Zespołu ds. Migracji. W październiku i listopadzie planowane są konsultacje społeczne projektu. W grudniu 2024 r. ma zostać opracowana ostateczna wersja projektu strategii migracyjnej. Następnie projektem zajmie się Rada Ministrów.

Na tej podstawie, w pierwszym półroczu 2025 r. przygotowane zostaną projekty nowych aktów prawnych, w tym m.in. nowa ustawa o cudzoziemcach.