Pytanie:
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045) - dalej u.z.u.s.g. - zmienia art. 41 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) - dalej u.o. Aktualnie zakład posiada zezwolenie z 2014 r. na zbieranie i przetwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne (przedsięwzięcie potencjalnie znacząco oddziałujące na środowisko) wydane przez marszałka województwa.

Kto będzie organem właściwym do zmiany zezwolenia – marszałek województwa czy starosta?

Odpowiedź:
Jeżeli obydwa przedsięwzięcia można sklasyfikować jako potencjalnie znacząco oddziałujące na środowisko, to organem właściwym do zmiany zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów będzie starosta, mimo ogólnej zasady, że decyzja może być zmieniona wyłącznie przez organ, który ją wydał (z udziałem tych samych stron). Jednakże zasada ta nie obowiązuje, gdy zmieniają się przepisy o właściwości organów. Zatem marszałek województwa będzie zobowiązany do przekazania akt sprawy (wniosku o zmianę decyzji łącznej) staroście.

Zgodnie bowiem z art. 45 u.z.u.s.g., art. 41 ust. 6 u.o. od 1 stycznia 2016 r. przyjmuje brzmienie: „w przypadku prowadzenia w tym samym miejscu przedsięwzięć, z których co najmniej jedno należy do przedsięwzięć wymienionych w art. 41 ust. 3 pkt 1 u.o., organem właściwym do wydania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów jest marszałek województwa".

Gdyby zatem np. przetwarzanie odpadów przyjęło postać przedsięwzięcia wskazanego w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.), to wtedy organem właściwym byłby marszałek województwa.