Podstawową barierą dalszej poprawy stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w Polsce jest problem ograniczonej dostępności cenowej mieszkań. Problem ten w największym zakresie ogniskuje się w grupach ludności o niskich dochodach. Dostępne badania Instytutu Rozwoju Miast oraz raporty Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) wykazują, że popyt na mieszkania czynszowe nie maleje i jest szacowany obecnie na poziomie ok. 100 tys. lokali. Z inicjatywy Ministra Infrastruktury i Rozwoju w Kancelarii Prezesa Mady Ministrów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego[1].

Potrzeba wsparcia nowego programu

Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, t.j. Dz. U z 2013 r. poz. 255, BGK udziela kredytów w ramach realizacji programów rządowych popierania budownictwa mieszkaniowego, a Rada Ministrów określa w drodze rozporządzenia warunki udzielania przez BGK preferencyjnych kredytów dla TBS-ów i spółdzielni mieszkaniowych.

Pełna treść artykułu pt. Wróci wsparcie społecznego budownictwa czynszowego w ramach TBS? dostępna jest w serwisie ABC Budownictwo>>>