Znane są już nazwiska członków komisji wyborczych w większości obwodów. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, obwodową komisję wyborczą powołuje spośród wyborców, najpóźniej w 21 dniu przed dniem wyborów, komisarz wyborczy.

Pełne składy do 1 października

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do dnia 1 października 2018 r. nastąpić ma powołanie przez komisarza wyborczego obwodowych komisji wyborczych. Kandydatów na członków komisji zgłaszali pełnomocnicy komitetów wyborczych.

Czytaj też: Część czynności w dniu głosowania dwie komisje wykonają wspólnie>>

Jak nas poinformował Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego, komisarze wyborczy mają czas na powołanie członków obwodowych komisji wyborczych do 1 października włącznie. Pełne dane na temat liczebności obwodowych komisji wyborczych będą znane po upływie tego terminu.

 

Monika Augustyniak, Leszek Bielecki, Piotr Ruczkowski

Sprawdź  

Zadania komisji wyborczych

W dniu wyborów przed głosowaniem do zadań członków komisji wyborczych ds. przeprowadzenia głosowania należy sprawdzenie dokumentów, przeliczenie i ostemplowane kart do głosowania. Komisja ta przygotowuje też spis wyborców oraz sprawdza, czy w lokalu nie ma elementów służących do prowadzenia kampanii wyborczej. Sprawdza także, czy urna jest pusta, zamyka ją i opieczętowuje.  

Podczas głosowania komisja sprawdza m.in. tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu z fotografią. Następnie ustala, czy nazwisko jest ujęte w spisie wyborców. Wydaje następnie karty do głosowania.

Zobacz też komentarz praktyczny: Udział pracownika w komisji wyborczej - prawa i obowiązki pracodawcy

Członkowie komisji ds. ustalenia wyników zbierają się tuż przed zamknięciem lokali, kiedy ostatni wyborca opuści lokal, przewodniczący obu komisji zapieczętowują otwór urny wyborczej. Komisja ds. przeprowadzenia głosowania przekazuje komisji ds. ustalenia wyników dokumenty, m.in. spis wyborców, urnę z kartami, niewykorzystane karty i inne materiały.

Z przekazania tych dokumentów i materiałów sporządza się protokół przekazania, wymienia się w nim m.in. nazwę komisji, miejsce i datę, liczbę kart wykorzystanych i niewykorzystanych. Protokół podpisują wszyscy członkowie obu komisji. Wydrukowane protokoły głosowania w obwodzie, w dwóch egzemplarzach, podpisują wszyscy członkowie komisji obecni przy ich sporządzeniu, także ci, którzy wnieśli do nich uwagi; opatruje się je pieczęcią komisji. Parafki wszystkich członków powinny znaleźć się na każdej stronie protokołu.

Następnie członkowie komisji ds. ustalenia wyników przystępują do liczenia głosów i ustalenia wyników głosowania. Więcej informacji TUTAJ.

Czytaj też: Członek komisji wyborczej zarobi 300 zł, przewodniczący – 380>>