Jak powiedział Borowski, władze trzech miast, mimo że leżą one w dwóch różnych województwach, będą wspólnie walczyć o realizację takich projektów jak tzw. "droga S74-A" która pozostaje nadal w sferze koncepcji, a byłaby bardzo ważnym elementem dla naszej gospodarczej przyszłości. Usprawniłaby m.in. dostęp do autostrad A1, A2 i w przyszłości również A4."

Prezydent Tarnobrzega (Podkarpackie) Norbert Mastalerz liczy, że dzięki porozumieniu samorządom będzie łatwiej pozyskiwać pieniądze na projekty finansowane z budżetu UE. „To, co nas łączy, to na pewno infrastruktura drogowa i transport publiczny. Drugie zagadnienie to zabytki, promocja i turystyka. Na te obszary możemy wspólnie składać projekty” - dodał.

Niewykluczone, że współpraca miast będzie rozszerzona na kolejne samorządy. "Planujemy zaprosić w przyszłości do współpracy m.in. Nisko, Nową Dębę, Gorzyce i Baranów Sandomierski", powiedział Borowski.

W ramach podpisanego między miastami porozumienia samorządowcy postanawiają m. in. sprzyjać integrowaniu się społeczności i środowisk lokalnych oraz wspierać inicjatywy prowadzące do poprawy jakości życia mieszkańców.

Współpraca ma obejmować także przygotowywanie projektów partnerskich związanych z promocją i rozwojem obszaru funkcjonalnego na terenach wyznaczonych przez granice historycznego obszaru Centralnego Okręgu Przemysłowego.

W czasach dwudziestolecia międzywojennego miasta przeżywały intensywny rozwój dzięki inwestycjom związanym z realizacją projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego. "Często bywało tak, że mieszkańcy jednego z miast pracowali w drugim, to było takie ówczesne +trójmiasto+" wyjaśnił burmistrz Sandomierza, Jerzy Borowski.

Po reformie administracyjnej przeprowadzonej w czasach Edwarda Gierka, w 1975 roku, wszystkie trzy miasta znalazły się w jednym województwie - tarnobrzeskim. Od 1999 roku Sandomierz znajduje się w woj. świętokrzyskim a Tarnobrzeg i Stalowa Wola w podkarpackim.

"To jest znamię następnego etapu rozwoju. Na początku gminom i miastom wydawało się, że im bardziej będą egoistyczne w swoich oczekiwaniach i rywalizacyjne w stosunku do otoczenia, tym większy efekt osiągną. Ta możliwość się skończyła. Pozytywnie oceniam fakt, że samorządy zaczynają współpracować", oceniła w rozmowie z PAP rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach, dr Janina Kowalik.

Sandomierz, Tarnobrzeg i Stalową Wolę łącznie zamieszkuje ok. 138 tys. osób.

Podobne porozumienie na początku stycznia b.r. podpisały cztery miasta leżące w północnej części województwa świętokrzyskiego: Końskie, Skarżysko-Kamienna, Starachowice oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

mjk/ huk/ drag/