Jedną z konsekwencji przyjmowanych przez samorządy uchwał antysmogowych jest wzrost liczby wniosków mieszkańców o dotację na wymianę pieców węgłowych na ogrzewanie proekologiczne - informuje "Rzeczpospolita".

"W 2017 roku do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa wpłynęły 2 tys. 924 wnioski o udzielenie dotacji, z czego tylko w grudniu 1 tys. 191. Sądzimy, że w najbliższych dniach dotrą do urzędu jeszcze wnioski wysłane pocztą" - powiedział dyrektor Biura Informacji UMK Maciej Grzyb. Pośpiech związany z załatwieniem formalności został prawdopodobnie wywołany faktem, iż w minionym roku można było uzyskać zwrot do 80 proc. kosztów wymiany pieca. Natomiast w tym roku będzie można uzyskać zwrot do 60 proc.

Ponadto do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie proekologiczne może zachęcać regresywny charakter przyznawanych dotacji.

Rekordowy pod względem liczby wniosków o dotację był rok 2016. Wtedy do urzędu wpłynęło ich ponad 7 tys. 300, ale był to ostatni rok, w którym mieszkańcy mogli liczyć na zwrot nawet do 100 proc. poniesionych kosztów. Średnia kwota dotacji w 2016 r. wyniosła ponad 21 tys. zł, w minionym roku średnia była podobna.

(dl/Rzeczpospolita/PAP) 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów