Jak czytamy w opublikowanym przez resort oświadczeniu, celem proponowanych zmian jest poprawa standardów pracy jednostek podległych samorządom i zapewnienie im, w tym także bibliotekom szkolnym, jak najlepszych warunków funkcjonowania i kontynuowania misji, która zawsze towarzyszyła ich pracy.
Jendka zaproponowane zmiany mogą natomiast umożliwić rozwinięcie funkcji bibliotek szkolnych i rozszerzenie zakresu jej działalności. Zmiana statusu biblioteki, na bibliotekę publiczną pozwoli realizować usługi nie tylko dla uczniów, ale szerzej dla lokalnej społeczności. Takie rozwiązanie może być - zdaniem MAC - szczególnie istotne na terenach wiejskich, gdzie szkoła i biblioteka może pełnić większą role. - Przygotowując projekt założeń do ustawy kierowaliśmy się przede wszystkich stworzeniem warunków do poprawy jakości wykonywanych przez samorządy usług publicznych. Rozwiązanie takie może okazać się korzystne także dla szkół, gdyż spowoduje rozwój kolejnej funkcji, jaką mogą one pełnić. Co szczególnie podkreślamy, nie zamierzamy narzucać żadnych rozwiązań, a jedynie stworzyć możliwość, która zostanie, bądź też nie, wykorzystana przez władze jednostki samorządu terytorialnego. Pakiet zaprezentowanych przez nas rozwiązań został przygotowany razem z przedstawicielami JST - czytmay w dokumencie MAC.
Resort przypomina przy okazji, że w ustawie o systemie oświaty istnieje przepis (art. 67), na podstawie którego istnieje konieczność zapewnienia korzystania uczniom z biblioteki w ramach szkoły publicznej. - Nie proponujemy żadnych zmian w ww. przepisie. Chcemy jedynie, aby była możliwość funkcjonowania w szkole jednocześnie biblioteki szkolnej i publicznej, jeśli władze gminy zdecydują się na takie rozwiązanie. W związku z powyższym nasza propozycja może doprowadzić do wzmocnienia szkoły i rozwinięcia sprawowanych przez nie usług. Może to się okazać korzystne dla szkół funkcjonujących w małych gminach, które mają problemy z funkcjonowaniem w związku z niżem demograficznym - napisano w oświadczeniu.
Jego autorzy dodają, że minister Administracji i Cyfryzacji przykłada szczególną wagę do poprawy jakości pracy bibliotek również przez działania w zakresie cyfryzacji i unowocześniania powszechnego dostępu do ich zasobów. Przedstawiciele MAC są w stałym kontakcie z ZNP. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji spotka się ze Sławomirem Broniarzem po 18 lutego.
Rząd chce łączyć biblioteki szkolne z publicznymi
Projekt ustawy mającej poprawić warunki wykonywanych przez samorządy usług nie zakłada likwidacji bibliotek szkolnych - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Resort przyznaje jednak, że celem zmian jest łączenie tych placówek w bibliotekami publicznymi.