W programie można wnioskować o dofinansowanie wydatków w dwóch obszarach inwestycyjnych:

  • finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków.  Wnioskodawca lub podległa mu jednostka organizacyjna musi być właścicielem obiektu lub mieć prawo do użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

  • udzielanie przez wnioskodawcę dotacji na nakłady konieczne, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Prace muszą dotyczyć zabytku wpisanego do rejestru zabytków  lub znajdującego się w ewidencji zabytków. 

Czytaj w LEX: Restauracja obiektów zabytkowych w świetle prawa autorskiego >

Każda jednostka samorządu terytorialnego (JST) może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków w trzech limitach dofinansowania:

  • do 150 000 złotych

  • do 500 000 złotych

  • do 3 500 000 złotych

Sprawdź w LEX: Jaka klasyfikacja budżetowa będzie miała zastosowanie w sytuacji otrzymania środków z rządowego programu odbudowy zabytków? >

JST mogą składać wnioski w aplikacji Polski Ład. Po zakończeniu naboru Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu, przekaże raport do działającej przy przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Komisji ds. wsparcia Programu. Komisja przeanalizuje wnioski i przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania.

Sprawdź w LEX: Czy w związku z Rządowym Programem Odbudowy Zabytków gmina powinna podjąć odrębną uchwałę dotyczącą zasad i trybu udzielania dotacji?​ >