"Odwołujcie nieudolnych liderów PO (...), ale nie powołujcie misiów, nie powołujcie ludzi z PiS-u, nie powołujcie tych, których możliwości wyznacza ta figura” – apelował Palikot do mieszkańców, wskazując na stojącą za jego plecami słomianą kukłę. „Trzeba tak poprowadzić sprawy w Polsce, żeby z jednej strony odsunąć nieudolne władze PO, a z drugiej strony nie doprowadzić do kontynuacji polityki pisowskiej” – mówił.

Janusz Palikot stwierdził na czwartkowej konferencji prasowej, że w wielu polskich miastach rośnie niezadowolenie z władz samorządowych i mieszkańcy chcą ich odwołania. Jako przykład szef Ruchu Palikota podał m.in. Olsztyn i Elbląg.

Jego zdaniem to nowe zjawisko, bo - jak zaznaczył - do tej pory „władze samorządowe pozostawały poza totalną krytyką społeczną”. „A dzisiaj można by zrobić wybory samorządowe o rok wcześniej i właściwie spełniłoby to oczekiwania. Tak bardzo obywatele rozczarowali się tą władzą samorządową” – ocenił.

Palikot powiedział, że jego partia zamówiła ponad 20 słomianych kukieł. „Będą one stawiane w miastach, gdzie natrafimy na taką władzę, jak tutaj. Władzę, która jest całkowitą sitwą, która w ramach swojego kręgu wymienia się różnego rodzaju funkcjami, a tak naprawdę nie dba o potrzeby mieszkańców” – dodał.

Odbywającą się przed gmachem magistratu konferencję Ruchu Palikota, zakłóciła grupa młodych, zakapturzonych ludzi. Wykrzykiwali: „Tylko idiota głosuje na Palikota”, „Radom – miastem narodowym”. Interweniowała straż miejska.

„Nie jestem szczególnym zwolennikiem represji, ale straż miejska zareagowała słusznie, bo następuje pewna radykalizacja takich zachowań” – mówił Palikot. „Jeśli nie będziemy reagowali, to oni będą się posuwali dalej, trzeba to blokować, bo nie ma żadnego uzasadnienia, by wysłuchiwać tych obelg” – dodał szef Ruchu Palikotwa.

Palikot odwiedził Radom w ramach – jak to określił – objazdu po kraju, podczas którego jego partia zbiera podpisy pod projektami ustaw przygotowywanych z myślą o ludziach młodych. Chodzi o możliwość głosowania przez internet, obniżenie wieku wyborczego do 16. roku życia, zagwarantowania każdemu uczniowi ciepłego posiłku na koszt szkoły, wprowadzenia lekcji edukacji seksualnej i profilaktyki zdrowotnej zamiast lekcji religii i ograniczenie penalizacji konsumpcji marihuany.