Z dniem 27 kwietnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. poz. 456) .

Nowe przepisy rozszerzają zakres szkolenia podstawowego strażników gminnych o następujące zagadnienia:
- szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach; temat ten realizowany będzie w ramach przedmiotu „Wybrane zagadnienia z zakresu ruchu drogowego z uwzględnieniem wybranych zagadnień z zakresu szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach” (32 godziny); rozszerzenie podstawy programowej wiąże się z rozszerzeniem katalogu wykroczeń, za które strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, o wykroczenie z art. 85a Kodeksu wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275, z późn. zm.), tj. naruszenie przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych lub zlecenie wadliwego dokonania tej czynności;
- organizacja, zakres i sposoby współdziałania z właściwymi podmiotami w zakresie ochrony ludności i zarządzania kryzysowego; zagadnienie to będzie częścią przedmiotu „Organizacja, zakres i sposoby współdziałania z właściwymi podmiotami w zakresie ochrony porządku w gminie oraz w zakresie ochrony ludności i zarządzania kryzysowego” (5 godzin); dzięki takiemu rozszerzeniu programu szkolenia, będzie on również odzwierciedlać obowiązki strażników gminnych (miejskich) wynikające z art. 11 ust. 1 i 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779, z późn. zm.).

Ponadto, nowe przepisy w miejsce dwóch przedmiotów - „Wybrane zagadnienia z zakresu postępowania karnego” (10 godzin) oraz „Postępowanie w sprawach o wykroczenia” (40 godzin) wprowadzają jeden przedmiot - „Postępowanie w sprawach o wykroczenia ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Kodeksu postępowania karnego, mających zastosowanie w postępowaniu w sprawach o wykroczenia” (45 godzin). Zabieg taki pozwolił na rozszerzenie podstawy programowej bez konieczności zwiększania liczby godzin szkolenia (492 godziny).

Szkolenia podstawowe strażników gminnych (miejskich), które nie zostały zakończone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, odbywać się będą na podstawie przepisów dotychczasowych.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. poz. 456)