Karta „Rodzina Plus” to system ulg w miejskich placówkach skierowany do suwalskich rodzin z trójką i więcej dzieci. Władze Suwałk wyliczyły, że w blisko 70-tysięcznym mieście skorzysta z niego 6 tys. osób.

Rodziny wielodzietne będą uprawnione m.in. do 50-procentowej ulgi na wstęp do miejskiego aquaparku, Muzeum Okręgowego, Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz na ściankę wspinaczkową w suwalskiej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Według założeń programu także koszt pobytu dzieci z takich rodzin w przedszkolu lub żłobku będzie o połowę niższy od obecnego. To według suwalczan najbardziej atrakcyjna propozycja, bo opłaty za przedszkole czy żłobek dla trójki dzieci to duży wydatek.

Z kolei rodzice, którzy mają minimum czwórkę dzieci, będą mogli skorzystać z 33-procentowej ulgi na bilety miesięczne komunikacji miejskiej.

Wnioski o kartę mieszkańcy będą mogli składać przez internet, a po kartę będą musieli stawić się w urzędzie osobiście.

Początkowo program miał dotyczyć rodzin, które mają czwórkę dzieci i więcej. Jednak po konsultacjach społecznych władze zdecydowały, że program zostanie skierowany do rodzin, które mają trójkę dzieci i więcej.

Jak wyliczono, taki program będzie kosztował 1 mln zł rocznie, czyli taka będzie kwota koniecznej rekompensaty wypłacanej różnym podmiotom z budżetu miasta. Władze miasta chcą, by do programu włączyli się także suwalscy przedsiębiorcy, np. właściciele sklepów odzieżowych lub sklepów z przyborami szkolnymi. Każda z firm, która będzie pomagać wielodzietnym rodzinom z Suwałk, będzie oznaczona specjalnym symbolem, informującym, że ten konkretny podmiot wspiera program „Rodzina Plus".