Oświadczenie to jest owocem konferencji „Szanse i ryzyka PPP z punktu widzenia zewnętrznej kontroli finansowej”, która odbyła się w Poczdamie w dniach 30-31 sierpnia.

We wspólnym oświadczeniu uczestnicy spotkania podkreślili, iż projekty PPP z jednej strony dają samorządom szansę na skuteczną realizację przedsięwzięć z partnerami prywatnymi, z drugiej jednak niosą pewne ryzyko dla budżetów publicznych. Zdaniem uczestników to ryzyko należy odpowiednio dzielić pomiędzy obie strony. Ryzyko, którego należy się spodziewać w trakcie okresu trwania umowy, powinno zostać poniesione przez tego partnera, który w przypadku gdy ono faktycznie zaistnieje, jest w stanie najskuteczniej na nie oddziaływać.

Z oświadczenia wynika, iż w ramach finansowania projektów PPP budżety publiczne biorą na siebie długofalowe zobowiązania płatnicze, których konsekwencje trzeba unieść w kolejnych latach budżetowych. Dlatego w przypadku projektów PPP finansowanie musi być zabezpieczone od razu na cały okres obowiązywania umowy. Zdaniem uczestników spotkania finansowe konsekwencje projektów PPP powinny być wykazywane w budżetach publicznych w całym okresie ich trwania. Podkreślono, iż obciążenia dla przyszłych budżetów muszą być wyraźnie widoczne. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę w oświadczeniu na konieczność wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych, które zapewnią podmiotom zewnętrznej kontroli finansowej możliwość sprawdzania projektów PPP zarówno pod względem ich legalności jak i gospodarności.

Źródło: www.rio.opole.pl