Powołanie Rady ds. Samorządu Terytorialnego odbędzie się w poniedziałek przed południem. Jak poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, analogiczna rada pracowała w poprzedniej kadencji prezydenta Dudy jako jedna z sekcji Narodowej Rady Rozwoju.

Ponad 20 osób w składzie nowej Rady

W skład Rady, która zostanie powołana w poniedziałek, wejdą częściowo przedstawiciele samorządów zasiadający w radzie z pierwszej kadencji. Ponadto zasiądą w niej nowi przedstawiciele samorządów - od marszałków województw, przez starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. - Będą to też przedstawiciele doradców prezydenckich, którzy pracują jako radni na rożnych szczeblach - powiedział Ćwik. W Radzie zasiądzie łącznie ponad 20 osób.

- Prezydent bardzo dużą wagę przywiązuje do kontaktów z samorządami, co widać podczas jego wizyt krajowych; prezydent zawsze wtedy spotyka się z samorządowcami, by porozmawiać o sukcesach, ale też o problemach i wyzwaniach, z jakimi się mierzą. Taką płaszczyzną debaty z samorządowcami będzie też Rada ds. Samorządu Terytorialnego działająca w nowej kadencji - powiedział Ćwik.

Jak dodał, prezydent stawia przed każdą Radą w ramach Narodowej Rady Rozwoju zadanie analizy zapisów prawa i przedstawiania dobrych pomysłów i rozwiązań w dziedzinie, której dotyczą jej prace.

- Prezydent liczy, że tak się będzie też działo w przypadku Rady ds. Samorządu Terytorialnego. Zapewne jedną z ważnych kwestii, nad którymi będą pracować samorządowcy w tej Radzie, będzie kwestia rzeczywistości pocovidowej, w której znalazła się cała gospodarka i wszystkie samorządy, które w walkę z pandemią były bardzo zaangażowane i są też najbliżej obywateli - podkreślił. Jak dodał, prezydent liczy, że uwagi i wnioski, które w tej kwestii będą płynąć od samorządowców będą się przekładać na rozwiązania legislacyjne i będą pomyślnie wdrażane w życie.

Po uroczystości powołania odbędzie się pierwsze inauguracyjne posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego.

Do tej pory prezydent powołał trzy Rady - Radę ds. Ochrony Zdrowia, Radę ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Radę ds. Społecznych; wszystkie pracują w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Planowane są powołania kolejnych Rad, m.in. do spraw rodziny.

Czytaj też: Już nie gminy, lecz ZUS ma wypłacać świadczenia 500 plus  >

Prezydent odznaczy zasłużonych samorządowców

Po jego zakończeniu, po godz. 13. w ogrodach Pałacu Prezydenckiego zaplanowana jest uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń zasłużonym samorządowcom a także wystąpienie prezydenta skierowane do samorządowców z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Dzień Samorządu Terytorialnego przypada 27 maja, w czwartek. Jednak ze względu na to, ze prezydent przebywa tego dnia za granicą, składa oficjalną wizytę w Gruzji, obchody święta samorządu w Kancelarii Prezydenta przełożono na poniedziałek.