Jedna z dróg została zaliczona do kategorii dróg publicznych w 1986 r., a druga w 2001 r. Z uwagi na ograniczone środki finansowe miasta przeznaczone na wypłaty odszkodowań, miasto zamierza ustosunkować się do wniosku właściciela drogi zaliczonej do kategorii dróg publicznych i przystąpić do zawarcia umowy dzierżawy.

Czy po podpisaniu umowy dzierżawy z właścicielem drogi, możliwe będzie zasiedzenie przez miasto przedmiotowego gruntu?


Odpowiedź


Zgodnie z brzmieniem art. 172 k.c., posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Jak wynika z powyższego przepisu, przesłanką skutecznego zasiedzenia własności nieruchomości jest nie tylko upływ wskazanego w ustawie czasu, lecz także wymóg posiadania samoistnego, tj. władania rzeczą jak właściciel. Tymczasem na podstawie umowy dzierżawy posiadacz uzyskuje jedynie posiadanie zależne, a nie samoistne. Tego rodzaju posiadanie nie doprowadzi więc do zasiedzenia nieruchomości.