Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Marszałek przekazał według właściwości staroście wniosek gospodarstwa rolnego o wygaszenie decyzji, którą wydał marszałek, na prowadzenie odzysku odpadów.


Marszałek uzasadnił, że prowadzony odzysk polegający na kompostowaniu odchodów norek nie mieści się w jego kompetencji (mimo że prowadzony jest na terenie gdzie prowadzona jest hodowla norek powierzchni 210 DJP), dlatego przedmiotowej decyzji nie może wygasić. Powinien to uczynić starosta.


Gospodarstwo rolne w następnym wniosku zwróciło się o wycofanie przedmiotowego wniosku o wygaszenie.

Czy starosta jest organem właściwym do rozpatrzenia ww. wniosków?

Czy starosta powinien umorzyć przedmiotowe postępowanie na wniosek gospodarstwa?

Czy starosta powinien wszcząć postępowanie, a następnie je umorzyć?

Jak należy przeprowadzić ww. postępowanie?


Odpowiedź:

Starosta, jako organ, który wydał zezwolenie, jest organem właściwym do jego wygaszenia. Skoro starosta jeszcze decyzji nie wygasił, to na podstawie wniosku podmiotu o wycofanie wniosku o wygaszenie decyzji, postępowanie powinien umorzyć. Z posiadanego zezwolenia podmiot będzie mógł korzystać do dnia 23 stycznia 2014 r.

Aby starosta mógł umorzyć postępowanie, najpierw powinien je wszcząć.


Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 162 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267), organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony. Zastosowanie ma również art. 48 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. Wnioskodawca może jednak wycofać wniosek o umorzenie zezwolenia w okresie jego ważności (przed wydaniem decyzji wygaszającej to zezwolenie).

Natomiast organem właściwym do wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów dla instalacji o obsadzie 210 DJP, czyli przedsięwzięcia zaliczanego do mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, będzie marszałek województwa lub w przypadku lokalizacji instalacji na terenach zamkniętych regionalny dyrektor ochrony środowiska, zgodnie z art. 41 ust. 3 pkt 1 lit. a u.o.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.