Odpowiedź

Musi nastąpić likwidacja przedszkola publicznego, a następnie utworzenie przez osobę fizyczną bądź prawną, nowego przedszkola niepublicznego na bazie obiektu i majątku, który gmina ma prawo wynająć lub wydzierżawić.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ustawy o systemie oświaty , przedszkole może być placówką publiczną lub niepubliczną, założoną i prowadzoną przez gminę, inną osobę prawną lub osobę fizyczną. Oznacza to, iż samorządy mogą prowadzić tylko placówki publiczne, natomiast pozostałe podmioty mogą zakładać zarówno przedszkola niepubliczne, jak i publiczne. Adekwatnie do przepisu art. 5 ust. 7 ustawy o systemie oświaty organ prowadzący przedszkole odpowiada za jego działalność, a jego zadnia określone są w pkt 1-4.

Stosownie do przepisu art. 14a ust. 2 ustawy o systemie oświaty sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z publicznymi innymi formami wychowania przedszkolnego powinna zapewniać wszystkim dzieciom sześcioletnim zamieszkałym na obszarze gminy możliwość spełniania obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Przepisy ustawy o systemie oświaty nie przewidują procedury przekształcenia przedszkola publicznego, prowadzonego przez gminę, w przedszkole niepubliczne. Gmina może prowadzić tylko przedszkola publiczne. Przekształcenie przedszkola publicznego w niepubliczne może nastąpić tylko w drodze likwidacji placówki i utworzenia nowej na bazie jej majątku, który gmina ma prawo wynająć lub wydzierżawić osobie fizycznej lub prawnej tworzącej przedszkole niepubliczne.
Dokonując zmiany organu prowadzącego przedszkole, konieczna jest jego likwidacja, która wymaga przeprowadzenia ustawowo obowiązującej procedury, określonej przepisem art. 59 ustawy o systemie oświaty :
- podjęcie przez radę organu prowadzącego uchwały w sprawie zamiaru likwidacji,
- zawiadomienie o zamiarze likwidacji przedszkola rodziców dzieci i kuratora oświaty w nieprzekraczalnym 6 miesięcznym terminie,
- podjęcie przez radę organu prowadzącego, uchwały o likwidacji przedszkola.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)