Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony przez Sejm RP w celu upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. W trakcie odbywającego się z tej okazji spotkania Prezydent RP odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Marka Olszewskiego - wójta gminy Lubicz.

Z kolei Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali:
Danuta Kamińska - Skarbnik Miasta Katowice
Aleksandra Kierstein - Członek Zarządu Powiatu Ostrowskiego
Janusz Kotowski - Prezydent Miasta Ostrołęki
Tadeusz Krzakowski - Prezydent Miasta Legnicy
Wojciech Kudelski - Prezydent Miasta Siedlce
Stanisław Lipiński - Skarbnik Miasta Szczecina
Barbara Mrozowska-Nieradko - Sekretarz Miasta Łodzi
Barbara Sajnaj - Skarbnik Miasta Poznania
Sławomir Snarski - Starosta Powiatu Bielskiego.

W trakcie zebrania Prezydent podkreślił również, że samorządy mogą sprawnie wykonywać swoje zadania tylko wówczas, gdy zapewnione zostaną im odpowiednie środki na ich realizację. Dodał ponadto, że obowiązkiem władz centralnych jest zapewnienie samorządom warunków do jak najbardziej efektywnego wykorzystania pieniędzy unijnych. Z kolei samorządy powinny wydać te środki z pożytkiem dla mieszkańców tak, by pozytywnie wpływały one na jakość życia społeczności lokalnych.

W swoim wystąpieniu Prezydent Duda zwrócił również uwagę, że zadaniem władz centralnych jest pomoc samorządom lokalnym w mniejszych ośrodkach, poprzez wprowadzenie w Polsce zasady zrównoważonego rozwoju. Mówiąc o problemach samorządów zaznaczył, że w ramach Narodowej Rady Rozwoju, znajduje się sekcja zajmującą się samorządem i polityką spójności.


(prezydent.gov.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami