Bezpłatny e-book Najczęściej popełniane błędy w zakresie kontroli zarządczej w JST Pobierz e-booka
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Prezes UKE: internet świadczony przez j.s.t. polepszy konkurencję

Usługi związane z zapewnieniem dostępu do internetu przez jednostki samorządu terytorialnego raczej wzbogacają rynek niż mu szkodzą zmuszając dostawców usług internetowych do oferowania czegoś więcej, niż standardowy, często wątpliwej jakości, dostęp do sieci.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zajął stanowisko w sprawie świadczenia darmowego bądź niskopłatnego dostępu do internetu. Zdaniem Prezesa, działania jego oraz Urzędu zmierzają do wynegocjowania z j.s.t. takiego sposobu świadczenia usług, by nie szkodził interesom przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Służy temu m.in. ograniczanie przepustowości łączy czy też obowiązek przerywania sesji.

Niemniej, Prezes zwrócił uwagę, iż nie dysponuje żadnymi środkami prawnymi, aby zmusić j.s.t. do przestrzegania ustaleń. W wyniku przeprowadzonych kontroli można jedynie sformułować zalecenia. Jak zauważył Prezes URE: "Optymalne byłoby także, żeby samorząd, który chce świadczyć darmowy internet, przeznaczył na to określoną kwotę i ogłosił przetarg na te usługę, w którym wezmą udział operatorzy. Zbyt często j.s.t. świadczą te usługi za pomocą własnych pracowników lub jednostek komunalnych, co powinno być ostatecznością."

Źródło: www.uke.gov.pl

Polecamy prawnicze książki samorządowe