Walka ze smogiem jest wśród priorytetów rządu, na ten cel zostaną uruchomione ogromne środki zarówno w postaci różnego rodzaju ulg, jak również dotacji bezpośrednich dla osób, których nie stać na samodzielną termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych czy wielorodzinnych.

Pilotaż w 33 miastach

Premier powiedział m.in. o zakończonych już konsultacjach publicznych dotyczących programu Czyste Powietrze i projektu wspierającego termomodernizację budynków jednorodzinnych. Brały w nim udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia, która obejmuje 50 najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi miast.

Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, w tych miastach zostanie przeprowadzony pilotaż obejmujący termomodernizację. Zaznaczył, iż samorządy i administracja publiczna są dla rządu ważnym partnerem w realizowanym programie.

Premier oświadczył, że w momencie kiedy notyfikacja ws. programu Czyste Powietrze ze strony Komisji Europejskiej będzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjęte zostaną regulacje w obszarze walki ze smogiem. Jak dodał, rząd „poważnie zajął się” problemem smogu.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Porozumienie w sprawie programu

Porozumienie w sprawie realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze" ma na celu działania  poprawiające efektywność energetyczną i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez jednorodzinne budynki mieszkalne.

Zostało zawarte pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska.

Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, która weźmie udział w pilotażu, podkreśla, że małe gminy bez wsparcia rządowego nie są w stanie szybko i skutecznie uporać się z ograniczaniem niskiej emisji. - Musimy wprowadzać kompleksowe i systemowe rozwiązania, jednym z nich jest zapowiadany pilotaż - dodał.

Czytaj też Pilotaż „Polska bez smogu” szansą na czyste powietrze w 23 miastach

 

Prawo Ochrony Środowiska Paweł Sosnowski

Prawo Ochrony Środowiska