Odpowiedź

Nie, jeżeli będzie skazana za opisany w pytaniu czyn.

Księgowy jest stanowiskiem urzędniczym co wynika z części H tabeli IV załącznika nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.) .

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.) – dalej u.p.s. pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym może być osoba, która spełnia wymagania określone w art. 6 ust. 1 u.p.s. oraz dodatkowo:
posiada co najmniej wykształcenie średnie,
nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
cieszy się nieposzlakowaną opinią.

Przestępstwo z art. 270 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) (fałszowanie dokumentów) może być popełnione wyłącznie umyślnie i jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego. Prawomocny wyrok skazujący skutkuje niejako automatycznie obowiązkiem pracodawcy rozwiązania stosunku pracy ze względu na utratę kwalifikacji przez pracownika. Nawet nieprawomocne skazanie natomiast może prowadzić do wypowiedzenia stosunku pracy ze względu na utratę nieposzlakowanej opinii o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 u.p.s. , będącej również jednym z obowiązkowych wymogów kwalifikacyjnych dla urzędnika samorządowego.

Przydatne materiały:
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)