Obiekt jest udostępniany po blisko roku od pełnego uruchomienia głównego węzła komunikacyjnego w mieście. Inwestycja rozpoczęła się w 2011 r., jej wartość wyniosła ok. 359 mln zł.

Pełną funkcjonalność nowy parking ma osiągnąć w połowie września, kiedy to operator, spółka Apcoa Parking Polska zainstaluje swoje systemy zarządzania obiektem i rozpocznie pobieranie opłat.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceprezydent miasta Maciej Wudarski, nowy parking, z wielu powodów, jest bardzo potrzebny w tej części miasta.

"Będzie on +parkingiem osiedlowym+ dla mieszkańców Jeżyc - liczymy na to, że część mieszkańców tu będzie zostawiała swoje auta na noc. Będzie to też parking buforowy dla ścisłego centrum: można tu zostawić auto i wsiąść w komunikację publiczną czy skorzystać z roweru miejskiego" – powiedział Wudarski.

Wiceprezydent zaznaczył też, że z nowego parkingu z chęcią korzystać będą odwiedzający pobliski Teatr Wielki czy uczestniczący w wydarzeniach kulturalnych w Auli UAM. Do tej pory zdążający na spektakl czy koncert mieli problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania.

Przez najbliższe dwa miesiące parkowanie od godz. 6 do 22. będzie bezpłatne. Wudarski wyjaśnił, że miasto nie będzie ponosiło z tego tytułu żadnych kosztów dodatkowych – poniesie je operator, który w tym czasie przygotowywał obiekt do normalnego, odpłatnego funkcjonowania.

Prezes zarządu Apcoa Parking Polska Maciej Zawadzki podał, że operator zaproponuje użytkownikom parkingu nowoczesne systemy ułatwiające m.in. parkowanie stałym klientom obiektu.

"Będą tu szlabany wjazdowe wyposażone w kamery, które będą odczytywały numery rejestracyjne pojazdów. Kierowcy nie będą musieli używać kart abonamentowych” – powiedział.

Umowę z operatorem parkingu o powierzchni ponad 8,5 tys. m kw. zawarto do czerwca 2021 roku. (PAP)