W tym czasie Poznań stanie się światową stolicą piłki ulicznej. Organizacją imprezy zajmuje się międzynarodowa fundacja Homeless World Cup założona przez Mela Younga ze Szkocji i Haralda Schmieda z Austrii. Pomysł cyklicznego rozgrywania mistrzostw świata zrodził się w Kapsztadzie w 2001 roku. Wtedy to, podczas konferencji na temat bezdomności, założyciele fundacji przedstawili swój projekt, który z powodzeniem kontynuują do dziś.Wszystko, by zmieniać życie ludzi bezdomnych na lepsze dzięki piłce nożnej
- Od lat Poznań jest ważnym miejscem na mapie sportowej świata, co znajduje odzwierciedlenie w tym, że wiele ważnych wydarzeń sportowych odbywa się u nas – mówi prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. - Cieszymy się, że przyznano nam organizację tak szczytnej imprezy, jak Mistrzostwa Świata Piłki Nożnej Ulicznej. Poznań gwarantuje doskonałe warunki drużynom i kibicom z całego świata. Podobnie jak w innych krajach, pragniemy zrobić co w naszej mocy, by walczyć ze skrajnym ubóstwem. Wierzymy, że magia piłki nożnej potrafi nadać sens życia.


Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Ulicznej to nie tylko coroczne turnieje finałowe, ale przede wszystkim codzienna praca ponad 70 partnerskich organizacji na całym świecie, które prowadzą proces resocjalizacji poprzez sport. Głównym zadaniem organizacji Homeless World Cup jest koordynowanie pracy i pomoc w rozwoju zrównoważonych programów, które mają pozytywny wpływ na życie ludzi bezdomnych i wykluczonych na całym świecie.


Na corocznym turnieju Homeless World Cup krajowi partnerzy spotykają się, aby pokazać moc piłki nożnej, która przemienia ludzkie losy. Jest to też swego rodzaju podsumowanie i uczczenie całorocznej pracy. Każde przedstawicielstwo ma szansę zaprezentować swój kraj i zbudować relacje z bezdomnymi z innych państw. W tym roku na mistrzostwach spotka się 48 drużyn męskich i 16 żeńskich. Drużyny będą reprezentować 64 kraje z 5 kontynentów. Razem 512 graczy i ponad 300 wolontariuszy, którzy chcą pokazać światu, jak sport może wpływać na życie.@page_break@


Piłka nożna bezdomnych, zwana również uliczną, rozgrywana jest na boiskach o wymiarze 16x20 metrów, mecze trwają 2x7 minut. Na boisku występuje trzech zawodników plus bramkarz.


Podczas mistrzostw każda drużyna rozgrywa średnio 2-3 mecze dziennie. Aby zorganizować turniej, który trwa przez tydzień, trzeba mieć co najmniej cztery boiska. W Poznaniu powstaną one nad Jeziorem Maltańskim.


Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Ulicznej rozpoczną się 11 sierpnia w niedzielę. Zawodnicy przybędą jednak do Poznania już wcześniej – w sobotę odbędzie się parada – przejście uczestników turnieju o godzinie 17:00 z okolic galerii Malta do miejsca rozgrywek, mety Jeziora Maltańskiego. Tam odbędzie się losowanie grup oraz przekazanie zawodnikom wszystkich informacji organizacyjnych. W niedzielę od godziny 11:00 mają zostać rozegrane pierwsze mecze, po czym zawodnicy o godzinie 18:00 udadzą się na INEA Stadion w Poznaniu, gdzie nastąpi uroczysta ceremonia otwarcia turnieju.
Całość odbędzie się na murawie boiska na kilkanaście minut przed rozpoczęciem meczu polskiej ekstraklasy Lech Poznań - Korona Kielce.


Podczas zeszłorocznych Mistrzostw w Meksyku 168 tys. kibiców oglądało turniej na żywo, 300 tys. osób śledziło relację on-line, 3 mln osób zaangażowało się w kanałach social media. 200 akredytowanych dziennikarzy z całego świata relacjonowało turniej m.in. dla CNN, New York Times, Eurosport oraz BBC. Dzięki mistrzostwom 90 proc. widzów zmieniło swoje podejście do bezdomności.