Nie chcemy go przyjąć - czy musimy?

Odpowiedź

Według mojej opinii gimnazjum rejonowe nie ma podstaw do odmowy przyjęcia do klasy pierwszej ucznia, który zamieszkuje w obwodzie tego gimnazjum.

Uzasadnienie

W kontekście zadanego pytania przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.) – dalej r.w.t.p.u. , określają warunki i tryb przyjmowania uczniów do pierwszych klas publicznych szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, przechodzenia uczniów do klas programowo wyższych (drugich i wyższych), a także z jednych typów szkół do innych. Wprawdzie w r.w.t.p.u. nie znajdziemy wprost odpowiedzi na postawione pytanie, jednak według mojej opinii tego ucznia należy traktować, jako ucznia przyjmowanego do klasy pierwszej, a nie do programowo wyższej. W związku z powyższym proszę zwrócić uwagę na przepis zawarty w § 5 ust. 1 r.w.t.p.u. , który stanowi, że do klasy pierwszej ogólnodostępnego gimnazjum prowadzonego przez gminę lub innego należącego do sieci gimnazjów ustalanej przez gminę przyjmuje się:
1) z urzędu - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danego gimnazjum,
2) na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum, w przypadku gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami.

Mając powyższe na uwadze uważam, że w zaistniałej sytuacji gimnazjum rejonowe nie ma podstaw do odmowy przyjęcia do klasy pierwszej ucznia, który zamieszkuje w obwodzie tego gimnazjum.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.)