"Każdego roku przeznaczamy wielomilionowy strumień środków ma ochronę zabytków na Kujawach i Pomorzu. Efekty naszych działań widać w dużych miastach i mniejszych miejscowościach całego regionu, gdzie odnowiono i uchroniono przez zniszczeniem wiele obiektów" - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Obecnie przyznano dotacje w wysokości do kilkunastu do 250 tys. zł. W najwyższej wysokości wsparcie przyznano na: remont więźby i pokrycia dachu katedry świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, naprawę więźby i wymianę pokrycia dachu w klasztorze karmelitów w Trutowie k. Lipna, konserwację elewacji i jednej ze ścian w kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu.

W gronie beneficjentów znalazły się też m.in.: parafie św. Antoniego z Padwy, katedra świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu św. Wojciecha Biskupa w Jabłonowie-Zamku k. Brodnicy, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie i św. Andrzeja Boboli w Świeciu.

Jedynym zabytkiem, który otrzymał dotację i nie należy do instytucji kościelnych, jest pałac w Lubostroniu k. Żnina. Na renowację tego obiektu przyznano 100 tys. zł.

Urząd Marszałkowski w Toruniu w latach 2009-2012 na renowację zabytków w województwie przyznał łącznie 33 mln zł, za które zrealizowano 408 przedsięwzięć. 

rau/ ls/