Jak poinformował PAP rzecznik mieleckiego magistratu, Krzysztof Urbański, głównym założeniem rewitalizacji zarówno osiedla, jak i parku jest przywrócenie temu terenowi funkcji mieszkaniowych i rekreacyjnych.

„Projekt przewiduje m.in. przebudowę sieci uzbrojenia na osiedlu, w tym przygotowanie terenu służącego prowadzeniu działalności gospodarczej. Największa metamorfoza czeka park na Górce Cyranowskiej, gdzie pojawi się m.in. sztuczna, efektownie podświetlona rzeka, nowe alejki i oświetlenie oraz tor saneczkowy i labirynt z kamiennych gabionów (kosze prostopadłościenne z siatki stalowej wypełnione kamieniami - PAP)” - zaznaczył Urbański.

Rewitalizacja osiedla Miasteczko Młodego Robotnika i parku leśnego będzie drugim takim przedsięwzięciem, przeprowadzonym przez władze Mielca. W ubiegłym roku zmodernizowany został miejscowy rynek. Autorem obu rewitalizacji jest mieszkaniec Mielca, Piotr Tabor z pracowni APA Peter Pan.

Urbański zaznaczył, że pierwsze prace przy rewitalizacji osiedla i parku zaczną się najprawdopodobniej wiosną 2013 r. Zakończyć się mają rok później. „W tym roku zamierzamy przygotować wszelką potrzebną dokumentację, w tym też przetargową” - wyjaśnił.

Projekt „Rewitalizacja terenu byłego prowizorycznego osiedla baraków mieszkalnych w Mielcu, wybudowanego w latach 50. XX wieku dla jednostek paramilitarnych i młodych robotników” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2007-2013. Całkowity jego budżet wynosi ponad 9,1 mln zł. Z tej kwoty dofinansowanie unijne to ponad 2,6 mln zł, z budżetu państwa samorząd otrzymał ponad 4,4 mln zł. Pozostała kwota to wkład własny mieleckiego urzędu miasta. (PAP)

huk/ hes/