Poinformował o tym PAP prezes olsztyńskiego sądu rejonowego sędzia Adam Barczak.

"Prowadzona jest inwentaryzacja wykonanych już prac. Dotąd wymieniono m.in., stropy, wylano posadzki, wykonano szyb windy i wymieniono stolarkę okienną. Wstępnie można powiedzieć, że wykonano ok. połowy z zaplanowanych robót" - powiedział PAP prezes Barczak.

Remont olsztyńskiego sądu rejonowego od początku 2013 roku wykonywała firma Polbud z Bielska Podlaskiego. Firma do przeprowadzania gruntownego remontu sądowego gmachu miała kilku podwykonawców. Jak powiedział PAP prezes sądu, w ostatnim czasie firma Polbud nie wypłaciła podwykonawcom pieniędzy, w efekcie ci przestali pracować i zeszli z budowy.

"Badamy, jakie są zaległości Polbudu wobec podwykonawców" - przyznał prezes Barczak i dodał, że na obecnym etapie sąd okręgowy, który przeprowadza remont, nie ma możliwości podpisania umów na prace bezpośrednio z podwykonawcami.

"Wszystko wskazuje na to, że po dokonaniu inwentaryzacji, trzeba będzie rozpisać nowy przetarg" - powiedział prezes Barczak.

Z informacji kierownictwa olsztyńskiego sądu okręgowego, które zleciło remont, wynika, że firma Polbud popadła w kłopoty finansowe z powodu innych realizowanych przez siebie inwestycji.

Z firmą Polbud do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować - zlikwidowano biuro prasowe, a telefony w sekretariacie nie odpowiadają.

Remont gmachu olsztyńskiego sadu rejonowego, który znajduje się w ścisłym centrum Olsztyna przy ul. Dąbrowszczaków finansowany jest ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości, koszty te oszacowano na 38 mln zł. Budynek wymagał remontu m.in. z powodu opinii straży pożarnej, która stwierdziła, że nie spełnia on przepisów przeciwpożarowych. Wstępne założenia zakładały, że remont potrwa trzy lata. W tym czasie sąd pracuje w wynajmowanym od prywatnej uczelni budynku przy ul. Artyleryjskiej. (PAP)