Szkolenia online Czy i co zmieni nowelizacja ustawy o pomocy społecznej? 06.07.2026 r., godz. 8:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

PKW kolejny raz zmniejsza liczbę urzędników wyborczych

Nowe uchwały Państwowej Komisji Wyborczej ograniczają liczbę urzędników wyborczych w zależności od wielkości gminy. PKW zmieniła też zasady wynagradzania.

wybory 2020
Źródło: iStock

W uchwale Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie określenia liczby, trybu i warunków powoływania urzędników wyborczych pojawił się zapis ograniczający liczbę urzędników w zależności od wielkości gminy.

Zgodnie z uchwałą, urzędników wyborczych powołuje się w liczbie:
1) jednego w gminach do 50 000 mieszkańców;
2) dwóch w gminach do 200 000 mieszkańców;
3) trzech w gminach powyżej 200 000 mieszkańców.

W uzasadnionych przypadkach Szef Krajowego Biura Wyborczego, z urzędu lub na wniosek komisarza wyborczego, może powołać w gminie dodatkowych urzędników wyborczych.
W m.st. Warszawie dla każdej z dzielnic powołuje się jednego urzędnika wyborczego.

W drugiej uchwale z 26 kwietnia PKW postanowiła, że za wykonywanie zadań przed dniem ogłoszenia aktu o zarządzeniu właściwych wyborów, urzędnikowi wyborczemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez komisarza wyborczego, z zastrzeżeniem, że kwota wynagrodzenia nie może być większa niż ustalona zgodnie z przepisami.

Czytaj też więcej informacji o wyborach



Polecamy prawnicze książki samorządowe